czwartek, 2 lutego 2023 16:05

Lawina w Tatrach przysypała turystę. Trwa walka o jego życie

Autor Katarzyna Jamróz
Lawina w Tatrach przysypała turystę. Trwa walka o jego życie

W czwartek (2 lutego) w rejonie Małego Kościelca zeszła lawina, która całkowicie przysypała będącego w pobliżu turystę. Ratownicy walczą o jego życie.

O tym, że w rejonie zboczy Małego Kościelca zeszła lawina i jedna osoba znalazła się pod śniegiem, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało powiadomione około godziny 14:35. Ratownikom udało się wydobyć turystę po około 35 minutach od zgłoszenia wypadku. Poszkodowany jest w ciężkim stanie, trwa reanimacja.

W związku z utrzymującymi się opadami śniegu wraz z mocnym wiatrem, sytuacja lawinowa w Tatrach nadal jest trudna. Ratownicy TOPR apelują o zaniechanie działalności górskiej powyżej górnej granicy lasu.

– Odradzamy wycieczki drogą do schroniska przy Morskim Oku oraz doliną Roztoki do dol. Pięciu Stawów Polskich. Narciarzy jeżdżących na Kasprowym Wierchu prosimy o pozostanie wyłącznie na przygotowanych trasach narciarskich

– informują ratownicy.

[AKTUALIZACJA]

Ratownikom udało się przywrócić funkcje życiowe poszkodowanemu turyście. Ze względu na trudne warunki pogodowe jakie obecnie panują w Tatrach, do akcji nie można było użyć śmigłowca. Ratownicy przy pomocy specjalnych noszy transportują poszkodowanego do Murowańca, skąd zostanie przewieziony do szpitala.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka