środa, 23 marca 2022 13:47

Leczenie nerwicy - kto się tym zajmuje?

Autor Artykuł sponsorowany
Leczenie nerwicy - kto się tym zajmuje?

Każdy z nas, przynajmniej razy w życiu był zdenerwowany. Więc wiemy co się dzieję przy takim stanie. Nasze ciało zaczyna dziwnie reagować, podnosi się ciśnienie krwi, bije mocno serce, pocimy się, mamy płytszy oddech i jesteśmy napięci. Wszystko nas denerwuje i nawet najmniejszy bodziec doprowadza nas do wściekłości a może lęku. Mówisz wtedy, że jesteś zdenerwowany i żeby wszyscy dali Ci spokój. W myślach pojawia się „nie poradzę sobie, będzie trudno, co się dzieje, mam dość”. Może nawet pojawiają się jakieś straszne scenariusze, które przewijają się w Twojej wyobraźni. To co opisałem wyżej to normalna reakcja na lęk. No dobrze, to czym jest nerwica?

Nerwica - co to takiego?

No właśnie głównym komponentem nerwicy jest lęk. Objawy nerwicy obejmują zarówno sferę psychiczną taką, jak lęk, natrętne myśli, zachowania kompulsywne jak i sferę somatyczną, czyli oddech: trudności z oddychaniem, układ krążenia: przyspieszone tempo pracy serca, układ nerwowy: dezorientacja, czy układu pokarmowy: nudności i wymioty.

Przyczyny nerwic

Jeżeli mówimy o przyczynie nerwicy, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo złożony problem. Psychologowie wyodrębnili kilka czynników, które mogą być przyczynami do powstawania lęku. Uważają, że powodem powstawania zaburzeń lękowych są między innymi czynniki psychologiczno-społeczne (środowiskowe)
i genetyczne.  Jak to wygląda procentowo? 30% odpowiadają czynniki genetyczne, natomiast czynniki środowiskowe w 70%.

Z tego widać, że nawet jeżeli mieliśmy rodziców, dziadków lękowych to mamy szanse na to, że możemy sobie poradzić z lękiem, który nabyliśmy w spadku.

Co jest przyczyną zaburzeń lękowych?

Często powodem zaburzeń lękowych są zachowania, które były kształtowane w dzieciństwie takie jak: perfekcjonizm, zaabsorbowania szczegółami, częste wahania
i niezdecydowanie, magiczne myślenie, hipermoralność, unikanie ryzyka, opór przed zmianą.

Okazuje się, że 30% pacjentów lękowych miało urazowe przeżycie separacyjne z dzieciństwa. Innymi słowy, jeżeli dziecko zostało opuszczone przez jednego
z rodziców – rozwód, inne czynniki losowe, to może wpłynąć w późniejszym dorosłym życiu możliwości wytworzenia się zaburzenia lękowego.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowych według „Kryteria Diagnostyczne Zaburzeń Psychicznych – DSM 5:

  • uogólnione zaburzenie lękowe;
  • fobia specyficzna;
  • separacyjne zaburzenie lękowe;
  • fobia społeczna; społeczne zaburzenie lękowe;
  • mutyzm wybiórczy;
  • zaburzania lękowe wywołane substancjami psychoaktywnymi lub lekami;
  • lęk paniczny;
  • atak paniki;
  • agorafobia;
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Kto leczy nerwicę?

Jeżeli czujesz, że w Twoim życiu dominuje lęk i bez większych powodów utrzymuje się więcej niż sześć miesięcy to może warto z kimś o tym porozmawiać. Lekarstwem na lęk jest praca nad nim, warto się mu przyjrzeć. Skąd przyszedł, co chce Ci przekazać, jaką pełni funkcje w Twoim życiu.

Często lęk pojawia się na progach rozwojowych, lęk towarzyszy zmianą w życiu. Lęk też chroni nas przed różnymi rzeczami. Jeżeli czujesz, że lęk jest dla Ciebie uciążliwy i przeszkadza w przeżywaniu w pełni życia, to możesz porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.  Niektóre lęki można okiełznać w psychoterapii a dużym wsparciem są również leki, które mogą obniżyć lęk. Jednak warto pamiętać, że leki są tylko wsparciem a główna praca z lękiem to praca z twoimi myślami.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka