czwartek, 22 sierpnia 2019 10:37

Łękawica: Kolorowe i tradycyjne wieńce na Dożynkach Gminy Skrzyczów

Autor Marzena Gitler
Łękawica: Kolorowe i tradycyjne wieńce na Dożynkach Gminy Skrzyczów

18 sierpnia w Łękawicy odbyły się tradycyjne XIV Dożynki Gminy Skrzyszów.

Rolnicze święto rozpoczęły się już w sobotę 17 sierpnia rozgrywkami w piłkę nożną z okazji 10-lecia Klubu Sportowego Łękawica. Po zmaganiach piłkarzy, dla dzieci przygotowano gry i zabawy pod okiem profesjonalnych animatorek, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Drugi dzień dożynek – niedziela 19 sierpnia, rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy, którą koncelebrowali wspólnie proboszczowie parafii z terenu gminy pod przewodnictwem księdza prof. dr hab. Józefa Klocha.

Po mszy świętej rozpoczęła się oficjalna część dożynek, które otworzył wójt Marcin Kiwior. Na święto skrzyczowskich rolników przybyli: posłowie: Urszula Augustyn i Anna Czech, członek zarządu województwa małopolskiego Anna Pieczarka, radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch oraz radni powiatowi: Magdalena Kopczyńska i Józef Gądka. Starostami dożynek byli: Cecylia Starostka oraz Adam Budzik.

Tradycyjnie sołectwa pochwaliły się pięknymi wieńcami dożynkowymi, wykonanymi z kłosów zbóż, owoców, warzyw i kolorowych wstążek. Każdy z wieńców został ośpiewany i z dumą zaprezentowany publiczności.

W trakcie tegorocznego święta plonów odbyły się dwa konkursy. W pierwszym, pn. „Regionalne Mistrzostwa w Mlekobraniu”, zwyciężyła mieszkanka Łękawicy, natomiast mieszkaniec Ładnej najlepiej zaprezentował się w konkurencji „Przetaczanie Bali”.

Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa: wystąpiła młoda kapela Szynwałdzianie, kabaret „Strażak z Kopydłowa” i przyjaciele oraz koncert Kapeli Górole.

Dla gości dożynek przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in: wesołe miasteczko, dmuchane zamki, gry i zabawy dla dzieci, gastronomię oraz grill.

Dozynki zakończyła zabawa taneczna.

inf. i foto: UMWM i UGS

Tarnów - najnowsze informacje