wtorek, 16 lutego 2021 11:58

Limanowa. Historyczną werandę czeka rekonstrukcja

Autor Aleksandra Tokarz
Limanowa. Historyczną werandę czeka rekonstrukcja

W ramach projektu „In partibus artem – szlacheckie wymiary sztuki na polsko-słowackim pograniczu” Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zrealizuje zadanie związane z rekonstrukcją secesyjnej werandy. Inwestycja wykonana zostanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg Polska-Słowacja 2014-2020.

Prace przy odtworzeniu historycznej werandy dworskiej w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej polegać będą na rekonstrukcji tego dawnego elementu architektonicznego o powierzchni 49,56 m2, przylegającego do wschodniej ściany Dworu Marsów. Na miejscu wykonane zostaną prace ziemne, izolacyjne oraz betonowe fundamenty. Konstrukcja werandy oparta zostanie na drewnianych słupach osadzonych na betonowym podłożu. Wyposażona zostanie w stolarkę drzwiową i okienną, a posadzka wewnątrz wykonana zostanie z płyt kamiennych. Wszystkie zaplanowane prace wykonane zostaną zgodnie z pozwoleniem konserwatora zabytków.

Obecnie prowadzona jest procedura związana z wyborem wykonawcy robót, a zaraz po jego wyłonieniu rozpoczną się prace przy odtworzeniu historycznej werandy. Wartość całego projektu wynosi ponad 69 tys. euro., w tym na rekonstrukcję historycznej werandy zaplanowano kwotę ponad 48 tys. euro.

Powiat limanowski. Powstanie nowe połączenie autobusowe. Kiedy będzie można z niego korzystać?
12 lutego w Starostwie Powiatowym została podpisana umowa dla zadania pn. „Świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym (przewóz o charakterze użyteczności publicznej) na linii komunikacyjnej: „Szczawa Białe – Limanowa – Szczawa Białe”. Wyłonionym wykonawcą …

Rekonstrukcja secesyjnej werandy to kolejna inwestycja jaka w ostatnim czasie realizowana jest w Muzeum. Z końcem ubiegłego roku w dworze Marsów wymienione zostało poszycie dachowe z zastosowaniem historycznej marsylskiej dachówki ceramicznej angobowanej, wymieniono rynny i spusty oraz wykonano izolację dachu, która w przyszłości pozwoli na adaptację poddasza na cele muzealne. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Limanowa i Kieżmark – magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym” dofinansowanego ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” o łącznej wartości ponad 135 tys. EUR, przy czym w ramach zadania za kwotę ok. 100 tys. zł zrealizowano przedsięwzięcie polegające na przygotowaniu nowoczesnej wystawy dotyczącej historii Limanowej od XVI do XVIII w.

Limanowa. Okradał kościelne skarbony. Teraz będzie tłumaczył się przed sądem
Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież pieniędzy ze skarbony w jednym z kościołów na terenie powiatu limanowskiego. Nie pozostanie bezkarny. - We wtorek 9 lutego policjanci otrzymali informację o kradzieży pieniędzy ze skarbon umieszczonych w jednym z kościołów na terenie naszego p…

Stojący w parku miejskim (dawnym ogrodzie dworskim) budynek jest najstarszym zachowanym i jednym z najważniejszych zabytkowych obiektów w Limanowej. Ostatni remont generalny budynek przechodził na początku lat 90. XX w., jednak nie zatrzymało to degradacji substancji zabytkowej. Dzięki pozyskanym środkom obecnie realizowane są konieczne prace renowacyjne, co ma  na celu zabezpieczenie cennych zbiorów muzealnych, a także powstrzymanie niszczenia zabytkowego dworu.

inf./fot. UM Limanowa

Limanowa - najnowsze informacje