piątek, 31 lipca 2020 12:02

Małopolska: 12 nowych ambulansów dla regionu. Gdzie trafiły?

Autor Wiktoria Mitura
Małopolska: 12 nowych ambulansów dla regionu. Gdzie trafiły?

Wczoraj 30 lipca przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego odbyło się przekazanie dyrektorom małopolskich szpitali 12 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia. W sumie do regionu trafi 50 nowych ambulansów w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Ich zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich.

Zdrowie mieszkańców województwa stanowi dla nas priorytet. Dlatego po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia. Naszym lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom zapewniliśmy zarówno środki ochrony osobistej, jak i odpowiedni sprzęt. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna mówi marszałek Witold Kozłowski.

W ramach Pakietu Medycznego 46 partnerów z Małopolski otrzyma sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, a także 50 nowoczesnych ambulansów.

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował, że karetki będą w każdym z tych miejsc, gdzie pracują zespoły ratowników.

Gdzie trafi 12 nowoczesnych karetek?

W ramach tej transzy, po dwie karetki otrzymały: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pozostałe karetki, po jednej na każdą placówkę otrzymają:

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzesku,
  • Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie,
  • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe,
  • Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu,
  • SP ZOZ Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni,
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach,
  • Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu.
Chciałem serdecznie podziękować ratownikom medycznym za ich trud i ciężką, codzienną pracę. To właśnie oni jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia i ratują ludzkie zdrowie i życie. Niech te nowoczesne ambulanse służą Wam w codziennej pracy i pozwalają jak najlepiej wykonywać Wasze zadania mówił podczas wydarzenia Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski. Po czym dodał: - 50 nowych ambulansów nie tylko zabezpieczy aktualne potrzeby, ale także stworzy bezpieczną rezerwę na przyszłość. Najważniejsze jest zdrowie pacjentów i bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego, a nasze karetki będą w pełni przygotowane do transportu chorych na COVID-19.

Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich pięćdziesięciu pojazdów to około 31 mln zł.

Ambulanse to nowoczesne samochody, które zostały w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych.

Ambulanse, w związku z trwająca epidemią koronawirusa, będą też wyposażone w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

Gdzie trafiły już karetki?

Pierwsze dwa pojazdy już w połowie maja dotarły do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Pod koniec czerwca 10 kolejnych ambulansów zyskały: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu (2 szt.), Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni im. bł. Marty Wieckiej, Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Szpital św. Anny w Miechowie, Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy. I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (336,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł). II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

info i foto: Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego

Podhale

Podhale - najnowsze informacje