290 nowych przypadków koronawirusa w Małopolsce. Z dnia na dzień liczba ta jest coraz wyższa. Wczoraj dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformował o braku łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Coraz częściej pada pytanie: Czy bez lockdownu - choćby częściowego - uda się opanować pandemię?
Tylko w jednym powiecie w Małopolsce nie zanotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19. Do dziś. Niestety, dzisiaj WSSE w Krakowie poinformowała o zgonie 75-letniego mężczyzny z powiatu dąbrowskiego. A właśnie on był ostatnim powiatem w Małopolsce, w którym nie było jeszcze żadnego zgonu spowodowanego koronawirusem. Zmarły mężczyzna był mieszkańcem gminy Radgoszcz.
Mimo to powiat dąbrowski pozostaje jednym z "najzdrowszych" powiatów w Małopolsce. Ma najmniejszą liczbę aktywnych przypadków - 18. W trzech gminach: Gręboszów, Mędrzechów i Szczucin aktywnych zakażeń nie ma wcale. W pozostałych - liczba jest niewielka. Najwięcej - w mieście Dąbrowa Tarnowska - 5. Oprócz tego w gminie Bolesław - 4, mieście Szczucin - 3, gminie Dąbrowa Tarnowska, Olesno i Radgoszcz - po 2 przypadki. Mimo tak małej liczby aktywnych przypadków w powiecie dąbrowskim stosunkowo duża jest liczba osób, które odbywają kwarantannę - 688. To niewiele mniej, niż na przykład w powiecie myślenickim, który notuje ostatnio rekordy zakażeń i ma 252 aktywne przypadki. Aktualnie objętych kwarantanną jest tu 739 osób. Te powiaty różnią się za to liczbą osób objętych nadzorem epidemiologicznym. W dąbrowskim jest ich 19, a w myślenickim - 232 osoby.
W całym województwie z powodu COVID-19 oraz z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło już 200 osób:
- Kraków - 38
- powiat bocheński - 30
- powiat nowosądecki - 24
- powiat nowotarski - 20
- Nowy Sącz - 16
- powiat limanowski - 9
- powiat tarnowski - 9
- powiat oświęcimski - 8
- powiat wadowicki - 8
- powiat krakowski - 6
- powiat tatrzański - 6
- powiat wielicki - 6
- powiat chrzanowski - 4
- powiat suski - 4
- powiat proszowicki - 3
- powiat brzeski - 2
- powiat gorlicki - 2
- powiat dąbrowski - 1
- powiat miechowski - 1
- powiat myślenicki - 1
- powiat olkuski - 1
- Tarnów - 1
Sytuacja epidemiczna jest bardzo dynamiczna. Coraz więcej chorych – takich, którzy potrzebują pomocy specjalistów. Niestety, łóżka w szpitalu uniwersyteckim się skończyły. Powinniśmy zacząć się martwić? Wczoraj w Krakowie zwołano sztab kryzysowy. Czy uda się rozwiązać tą trudną sytuację?

W najbliższym czasie, nie ma co spodziewać się wyhamowania epidemii. Powrót uczniów do szkół spowodował dość szybki rozwój nowych przypadków. W Małopolsce to jedna z głównych przyczyn wzrostu zakażeń. Szkoły powinny znów zostać zamknięte?
Od dziś, w siedmiu powiatach oraz w Nowym Sączu wprowadzone zostają dodatkowe obostrzenia. Czy jest możliwe, że za tydzień tych powiatów będzie więcej? Całkiem możliwe. Coraz więcej zakażeń przybywa w powiecie oświęcimskim. Dziś zanotowano aż 24 nowe przypadki! Po kilkanaście zakażeń dziennie przybywa również w powiecie chrzanowskim. Sytuacja pogarsza się również na ziemi olkuskiej (dziś 11 nowych zakażeń).
Dziś w Krakowie po raz kolejny zanotowano najwięcej zakażeń, aż 62! Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady kwalifikowania powiatów oraz dużych miast do stref. Możemy zatem się spodziewać, że Kraków wkrótce, w którejś wyląduje. Na poniższym wykresie bardzo dobrze, jak liczba aktywnych zakażeń zaczęła znowu rosnąć. Na dzień dzisiejszy mamy ich już 533.

W powiecie nowotarskim w ciągu ostatnich dwóch tygodniu przybyło prawie 300 przypadków. Najgorsze jest to, że w większości są to przypadki rozproszone. Dlatego sytuacja jest trudna do opanowania. Miejmy nadzieję, że obostrzenia jakie obowiązują w czerwonej strefie sprawią, że epidemia w powiecie chociaż trochę zwolni.

Odkąd skończyły się ogniska weselne w powiecie limanowskim sytuacja się uspokoiła. Teraz powiat notuje znów dużą ilość zakażeń.

Powiat myślenicki również zmaga się z wieloma przypadkami rozproszonymi. Od dziś, powiat znajduje się w czerwonej strefie. Czy to pomoże? Miejmy nadzieję. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w powiecie myślenickim przybyło 269 nowych zakażeń. Aby wyjść z czerwonej strefie ilość przypadków musi spaść do 154 zakażeń, co nie jest łatwe. Możliwe, że powiat zatrzyma się w strefie czerwonej na dłużej.

Małopolska [3 października]
- zakażonych: 12 073 (+290)
- zmarło: 200 (+2)
- wyzdrowiało: 9 071 (+210)
- aktywnych przypadków: 2 783 (+77)
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 290 osób. To 147 kobiet i 143 mężczyzn, w wieku od 3 do 90 lat, z:
- Krakowa (62 osoby),
- powiatu nowotarskiego (37 osób),
- limanowskiego (30 osób),
- oświęcimskiego (24 osoby)
- myślenickiego (24 osoby),
- tatrzańskiego (15 osób),
- wadowickiego (14 osób),
- wielickiego (13 osób),
- chrzanowskiego (11 osób),
- olkuskiego (11 osób),
- suskiego (10 osób),
- nowosądeckiego (8 osób)
- krakowskiego (8 osób),
- tarnowskiego (6 osób),
- gorlickiego (5 osób),
- brzeskiego (4 osoby),
- Nowego Sącza (3 osoby),
- powiatu bocheńskiego (3 osoby),
- Tarnowa (1 osoba),
- powiatu dąbrowskiego (1 osobie).
Aktualnie 31 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 12 073 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:

Niestety, WSSE w Krakowie poinformowało o śmierci 75-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu dąbrowskiego oraz 94-letniej kobiety, mieszkanki powiatu suskiego, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.
Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 200.
Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 210 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 120 kobiet i 90 mężczyzn, w wieku od 2 do 94 lat, z:
- powiatu limanowskiego (72 osoby),
- Krakowa (28 osób),
- powiatu nowotarskiego (27 osób),
- nowosądeckiego (23 osoby),
- krakowskiego (17 osób),
- myślenickiego (10 osób),
- wadowickiego (8 osób),
- suskiego (6 osób),
- Nowego Sącza (5 osób),
- powiatu oświęcimskiego (4 osoby),
- powiatów: tatrzańskiego, tarnowskiego, olkuskiego, brzeskiego (2 osoby)
- bocheńskiego i proszowickiego (po 1 osobie),
którzy w większości przebywali w izolacji.
W sumie w Małopolsce mamy 9071 ozdrowieńców.