wtorek, 8 września 2020 09:06

Małopolska: Kraków na czele, Nowy Sącz bez zakażeń. Czy kolorowe strefy zdają egzamin?

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska: Kraków na czele, Nowy Sącz bez zakażeń. Czy kolorowe strefy zdają egzamin?

Minął weekend, ale wraz z jego odejściem pozostały „weekendowe” wyniki. Niewiele testów i niewiele zakażeń. Są jednak kolejne przypadki wirusa w szkołach i przedszkolach. Coraz więcej powiatów nie zgadza się z decyzjami o nałożeniu na nie konkretnych stref i restrykcji. Jakie decyzje podejmie Ministerstwo Zdrowia?

Po weekendzie, w trakcie którego liczby nowych zakażeń nie przekraczały 100, nadszedł nowy tydzień, a liczby z poniedziałku znów nie są wysokie. W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 98 osób. Wykonano jedynie 1 532 testy. Najwięcej, bo aż 34, przypadki zakażenia przybyło dziś w Krakowie. W mieście aktywnie chorych jest obecnie 559 osób.

Nowy rok szkolny trwa już tydzień i zgodnie z przypuszczeniami niemal codziennie pojawia się informacja o kolejnych zakażeniach.

Do tej pory zakażenie potwierdzono u nauczycielki Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce w powiecie limanowskim.

Olszówka: Koronawirus w szkole. Od dzisiaj nauczanie zdalne
Zagrożenie zakażeniem koronawirusem wykryto w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce (gmina Mszana Dolna). Do najbliższego piątku w placówce obowiązuje nauczanie zdalne. Zakażenie potwierdzono u jednej z nauczycielek, pracujących w szkole w Olszówce. Dyrekcja placówki, w porozumieniu z limanowskim…

Zagrożenie pojawiło się także w przedszkolu w Borzęcinie Górnym, w powiecie brzeskim. Na kwarantannę trafiło aż 250 osób!

Zakażone przedszkolaki, w kwarantannie 250 osób!
Do zakażenia doszło w gminie Borzęcin. W związku z wykryciem zakażenia koronawirusem u dwójki wychowanków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Świętego Jana Pawła II w Borzęcinie Górnym, na kwarantannę trafiło 250 osób - 85 przedszkolaków i osoby z nimi mieszkające. Jak podaje portal informatorbrzesk…

Zakażona jest także nauczycielka placówki w Lipnicy Małej w powiecie nowotarskim.

Lipnica Mała. Zarażona nauczycielka
To już kolejna szkoła, w której wykryto zakażenie koronawirusem. Uczniowie, rodzice i nauczyciele czekają na decyzje i zalecenia od PSSE w Nowym Targu. W Szkole Podstawowej nr. 2 im. Tadeusza Kościuszki w Lipnicy Małej zakażona okazała się być jedna z nauczycielek. Dzieci zostały sprawnie odebrane …

W Szkole Podstawowej w Wysokiej, w powiecie wadowickim zakażony jest jeden z uczniów.

Wadowice. Zajęcia w szkole w Wysokiej zawieszone! Uczeń z koronawirusem
Burmistrz Wadowic poinformował o wykryciu koronawirusa u jednego z uczniów klasy V w Szkole Podstawowej w Wysokiej. Dziecko nie ma żadnych objawów choroby. Na ten moment, wprowadzono naukę zdalną dla niektórych klas. Pozytywny test wyszedł u jednego z uczniów klasy V w Szkole Podstawowej w Wysokiej…

Kilkanaście szkół przeszło już na nauczanie zdalne. Nie jest to co prawda długi czas, bo dyrekcja poszczególnych placówek decyduje zazwyczaj o maksymalnie czterodniowej przerwie od zajęć stacjonarnych.

Pojawia się także kolejny problem. Z decyzjami o wprowadzeniu na terenie powiatów dodatkowych obostrzeń nie zgadzają się władze tych rejonów. Nie do końca znane są wskaźniki, według których decyzje o dołączeniu do poszczególnych stref są podejmowane. Na pewno nie są to jednak liczby kolejnych zakażeń. Przykładowo powiat nowotarski znajduje się obecnie w strefie niebieskiej, zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło tam jednak 197 przypadków. Według naszych wyliczeń powiat nowotarski powinien tym samym znajdować się obecnie w strefie żółtej.

Swoje niezadowolenie w tym temacie wyraził już starosta limanowski, który zapowiedział weryfikację tych postanowień. Jego zdaniem inne powiaty notują o wiele więcej zakażeń, a mimo tego nie znajdują się w czerwonej strefie, gdzie obostrzeń jest najwięcej.

-Będziemy weryfikować, czy nie jesteśmy dyskryminowani, ponieważ byliśmy i jesteśmy przygotowani na epidemię. Ja nie czuję satysfakcji z ogłoszenia naszego powiatu strefą czerwoną. Nie zgadzam się z tą decyzją. Inne powiaty odnotowują więcej zakażeń, a nie znajdują się w czerwonej strefie. Mieszkańcy też są tym poruszeni – powiedział PAP starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

W tej sprawie powstała także interpelacja, którą poseł Nowogórska skierowała do Ministra Zdrowia.

Czerwony powiat limanowski. Starosta się nie zgadza, a poseł Nowogórska prosi Ministra Zdrowia o wyjaśnienia
Powiat limanowski do strefy żółtej trafił 14 sierpnia. Potem został z niej usunięty, by 28 sierpnia trafić tam po raz kolejny. 5 września powiat objęto czerwoną strefą, gdzie restrykcji jest najwięcej. Z tą decyzją nie zgadza się starosta limanowski, Mieczysław Uryga. Zapowiada, że będzie ją weryfik…

Czerwony nie chce być także Nowy Sącz, który z dodatkowymi restrykcjami zmaga się nieprzerwanie dokładnie miesiąc. Pierwszy raz w czerwonej strefie pojawił się bowiem 8 sierpnia. Wczoraj prezydent Handzel podpisał pismo skierowane do Adama Niedzielskiego. Tłumaczył, że nie do końca rozumie decyzji Ministerstwa Zdrowia. Jako przykład podał dane przyrostu zakażeń z ostatniego tygodnia, które w Nowym Sączu wyglądały następująco: 1.09 – 8 osób, 2.09 – 2 os., 3.09 – 4 os., 4.09 – 2 os., 5.09 – 2 os., 6.09 – 1 os., 7.09 – brak zakażenia. Daje to w sumie 19 zakażeń, średnio 2,7 osoby dziennie na 83 tys. mieszkańców. Dzisiaj znów nie odnotowano żadnego zakażenia w mieście.

Nowy Sącz nie chce być dłużej czerwoną strefą. Czy Minister Zdrowia podejmie jakieś kroki?
Dzisiaj, 7 września, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podpisał pismo skierowane do Adama Niedzielskiego. Chodzi o zniesienie czerwonej strefy, w której Nowy Sącz znajduje się nieprzerwanie od 8 sierpnia. Czy Minister Zdrowia podejmie w tej sprawie jakieś kroki? W godzinach dopołudniowych Ludo…

Wprowadzone obostrzenia odbijają się w wielu strefach – gastronomii, hotelarstwie czy komunikacji zbiorowej. W Nowym Sączu odwołano z tego powodu Sądecką Jesień Kulturalną, w programie której zaplanowano 14 koncertów i 15 przedstawień teatralnych, które zaprezentowane miały być podczas 40 spektakli.

Co z Sądecką Jesienią Kulturalną? Jest decyzja
Dokładnie tydzień temu, 1 września, prezydent Nowego Sącza zaprezentował oficjalny repertuar Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. Na wydarzeniu, które odbyć miało się w dniach od 4 do 25 października, zaplanowano 14 koncertów i 15 przedstawień teatralnych, zaprezentowanych podczas 40 spektakli. Niestety, …

W sobotę, 5 września na krakowskim rynku spotkali się przeciwnicy ogłoszenia pandemii i wprowadzanych przez ministerstwo zdrowia ograniczeń."Żyjemy w pandemii strachu. Czas się obudzić!" - wzywali antycovidowcy. Mamy nagrania z tego spotkania, z którymi można zapoznać się poniżej.

[WIDEO]”Żyjemy w pandemii strachu. Czas się obudzić!” - antycovidowcy w Krakowie wzywają do buntu przeciw rządowym zaleceniom
W sobotę, 5 września na krakowskim rynku spotkali się przeciwnicy ogłoszenia pandemii i wprowadzanych przez ministerstwo zdrowia ograniczeń.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przygotowało strategię walki z koronawirusem na jesień. Wśród decyzji znalazły się nowe zasady dotyczące szpitali, nowa strategia testowania, nowa rola lekarzy POZ i nowe warunki kwarantanny i izolacji.

Nie będzie już szpitali jednoimiennych. We wszystkich szpitalach należących do sieci szpitali utworzone zostaną miejsca dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Pacjenci będą przebywać w placówce do czasu otrzymania wyniku badania lub, w razie konieczności, wdrożenia zabiegów ratujących życie. W szpitalach zakaźnych zabezpieczone zostaną miejsca do leczenia osób zarażonych koronawirusem. Będzie to 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które przygotowane bedą na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.

Pacjenci z rozpoznanym już koronawirusem będą kierowani również do szpitali wielospecjalistycznych. Do tych placówek będą trafiały osoby, które wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowanych zostanie ponad 2 tys. miejsc.

Testowani będą pacjenci, u których występują objawy - gorączka, duszność i inne charakterystyczne dla COVID-19.

Testy obowiązkowo będą wykonywane:

  • u osób z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem,
  • u osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej, takich jak hospicja czy domy pomocy społecznej.

W okresie jesienno-zimowym lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli zlecać testy pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Jak będzie się to odbywać? Osoba, która ma objawy powinna skontaktować się z lekarzem w ramach teleporady. Podczas rozmowy lekarz zdecyduje o sposobie dalszego postępowania. W przypadku wykonania testu, jeśli jego wynik będzie ujemny, pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. W sytuacji, jeśli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny – zostanie skierowany na tzw. „ścieżkę zakaźną”, czyli do jednej z placówek, która zajmuje się leczeniem chorób zakaźnych.

Obowiązkowa kwarantanna dotyczyć będzie osób, które miały styczność z osobą chorą lub były narażone na zakażenie oraz osób, które przekraczają granicę zewnętrzną UE.

Co się zmieniło? Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni. Osoby, które nie maja objawów choroby nie będą poddawane testom na koronawirusa.

Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zarażenie koronawirusem, ale czują się na tyle dobrze, że nie muszą pozostać w szpitalu.

W 7 dobie, pacjent otrzyma SMS z informacją o tym, że w 8-10 dobie powinna odbyć się teleporada z lekarzem POZ. W trakcie porady lekarz oceni stan zdrowia i zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu izolacji powyżej 10 dni – jeśli wystąpiły objawy choroby.

Jeśli u pacjenta nie wystąpiły objawy, izolacja kończy się automatycznie w 10 dniu od daty wykonania testu.

W sytuacji, kiedy wystąpiły objawy infekcji, czas trwania izolacji wynosi minimum 13 dni od daty pojawienia się objawów. Co ważne, ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Jeśli jest konieczność przedłużenia izolacji domowej, lekarz POZ z wykorzystaniem aplikacji gabinet.gov.pl przesyła udostępniony formularz z informacjami o pacjencie i terminie przedłużenia.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska [8 września]

  • zakażonych: 8 354 (+98)
  • zmarło: 151 (+3)
  • wyzdrowiało: 5 727 (+324)
  • aktywnie chorych: 2 464 (-230)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 98 osób. To 58 kobiet i 40 mężczyzn, w wieku od 10 miesięcy do 92 lat, z:

  • Krakowa (34 osoby),
  • powiatu limanowskiego (13 osób),
  • powiatu nowotarskiego (11 osób),
  • powiatu krakowskiego (9 osób),
  • powiatu chrzanowskiego (7 osób),
  • powiatu nowosądeckiego (6 osób),
  • powiatu myślenickiego (4 osoby),
  • powiatu wadowickiego (3 osoby),
  • Tarnowa (2 osoby),
  • powiatu suskiego (2 osoby),
  • powiatu brzeskiego (2 osoby),
  • powiatu bocheńskiego (2 osoby),
  • powiatu tatrzańskiego (1 osoba),
  • powiatu tarnowskiego (1 osoba),
  • powiatu miechowskiego (1 osoba).

Aktualnie 12 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.   Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o zdublowaniu jednego przypadku we wcześniejszych raportach – raport skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 8353 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Niestety musimy również poinformować o śmierci:

  • 83-letniej kobiety, z powiatu nowosądeckiego,
  • 52-letniej kobiety z powiatu limanowskiego,

które przebywały w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie,

  • 88-letniego mężczyzny z powiatu nowosądeckiego, który przebywał w izolacji domowej.

Dwie osoby miały choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 324 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 160 kobiet i 164 mężczyzn, w wieku od 10 miesięcy do 86 lat, z:

  • powiatu limanowskiego (120 osób),
  • Krakowa (91 osób),
  • powiatu nowotarskiego (42 osoby),
  • krakowskiego (27 osób),
  • nowosądeckiego (10 osób),
  • oświęcimskiego (9 osób),
  • tatrzańskiego (8 osób),
  • myślenickiego (7 osób),
  • wadowickiego (2 osoby),
  • dąbrowskiego (2 osoby),
  • bocheńskiego (2 osoby),
  • Nowego Sącza (1 osoba),
  • suskiego (1 osoba),
  • proszowickiego (1 osoba),
  • wielickiego (1 osoba),

którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 5727 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 08.09.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 8 353 zakażonych (nowych 98)

w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 11 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 87

(powiat bocheński: 446, powiat brzeski: 151, powiat chrzanowski: 89, powiat dąbrowski: 47, powiat gorlicki: 150, powiat krakowski: 371, m. Kraków: 1 721 (wykreślono jedną pozycję z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), powiat limanowski: 571, powiat miechowski: 49, powiat myślenicki: 316, powiat nowosądecki: 1 295, m. Nowy Sącz: 498, powiat nowotarski: 625, powiat olkuski: 67, powiat oświęcimski: 393, powiat proszowicki: 39, powiat suski: 277, powiat tarnowski: 288, m. Tarnów: 78, powiat tatrzański: 282, powiat wadowicki: 306, powiat wielicki: 294, w tym:

a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 464 (ubyło 230)

w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 183 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 2 281

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 341

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 315
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 9
  • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 1
  • Szpital MEGREZ Tychy: 3
  • Szpital w Łańcucie: 2
  • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
  • Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: 2
  • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie: 4
  • SPZOZ Szpital Powiatowy w Brzesku - Oddział Chorób Płuc: 1
  • Specjalistyczny Szpital im. E Szczeklika w Tarnowie: 1
  • Szpital w Nowym Sączu: 1
  • Szpital Powiatowy w Zawierciu: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2 123 (ubyło 240)  

b) wyleczeni: 5 727 (nowych 324)

(powiat bocheński: 378, powiat brzeski: 99, powiat chrzanowski: 55, powiat dąbrowski: 37, powiat gorlicki: 102, powiat krakowski: 244, m. Kraków: 1133, powiat limanowski: 420, powiat miechowski: 35, powiat myślenicki: 262, powiat nowosądecki: 814, m. Nowy Sącz: 247, powiat nowotarski: 371, powiat olkuski: 40, powiat oświęcimski: 327, powiat proszowicki: 27, powiat suski: 250, powiat tarnowski: 227, m. Tarnów: 55, powiat tatrzański: 239, powiat wadowicki: 193, powiat wielicki: 172)

c) zgony COVID-19: 151

(powiat bocheński: 30, powiat brzeski: 2, powiat chrzanowski: 3, powiat gorlicki: 2, powiat krakowski: 3, m. Kraków: 29, powiat limanowski: 8, powiat nowosądecki: 16, m. Nowy Sącz: 13, powiat nowotarski: 11, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 2, powiat tarnowski: 9, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 6, powiat wielicki: 5)

d) zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 11

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat limanowski: 1 powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 6 871

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 6 137

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 3 903

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 129

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 4

g. Szpital Św. Łukasza w Tarnowie: 1

h. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: 1

i. Szpital im. J. Dietla w Krynicy Zdroju: 1

j. Szpital Powiatowy w Chrzanowie: 1

k. Zgon poza szpitalem: 7

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1 532 (poprzednia doba: 1 146 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka