wtorek, 11 sierpnia 2020 11:14

Małopolska na trzecim miejscu w kraju. Zobacz jak rozwija się epidemia

Autor Marzena Gitler
Małopolska na trzecim miejscu w kraju. Zobacz jak rozwija się epidemia

Małopolska jest już na trzecim miejsu w kraju w liczbie zakażeń koronawirusem. Wyprzedziliśmy już Łódzkie i Wielkopolskie. Zobacz wykres rozwoju epidemii od pierwszego przypadku.

Pierwszy przypadek zakażenie w Małopolsce potwierdzono 15 marca. Do 4 maja linia była stale wznosząca i przybywało aktywnych przypadków, aż do 4 maja, kiedy było ich 680. Wtedy wydawało się to dużo. Potem liczba dziennych przypadków malała, były dni z dwoma zakażeniami (22 i 27 maja), a nawet bez nowych przypadków. Tak było 25 maja. Rosła też liczba ozdrowieńców. Tak było do 2 czerwca, kiedy w całym województwie było tyko 299 aktywnych zakażeń.

Od tej daty linia niemal bez przerwy wznosi się w górę. 21 lipca było już 1009 aktywnie zakażonych, 3 sierpnia - 2015, 10 sierpnia 2759. Dziś jest nieco mniej, bo pojawiła się duża liczba ozdrowieńców - aż 90.

Aktywne zakażenia w Małopolsce od początku pandemii:

Co ciekawe, sytuacja w Małopolsce nie pokrywa się z wykresem aktywnych przypadków w Polsce, gdzie wyraźny spadek widać przed wyborami prezydenckimi, a potem znów wzrost.

Aktywne przypadki w Polsce od początku pandemii:

Jaka jest przyczyna wzrostu zakażeń w Małopolsce? Na pewno jest ich wiele. To poluźnienie obostrzeń dotyczących nabożeństw i uroczystości rodzinnych, ale nie tylko.

Pierwsze zgony na COVID-19 w Małopolsce pojawiły się 2 kwietnia, gdy poinformowano o śmierci 3 osób. Najwięcej było ich 30 lipca (7 osób) i 2 sierpniu (6 osób). Dziś jezt już 81 osób, które zmarły na CPOVID-19, 10 zakażonych zmarło z innych powodów.

Przypominamy, że pierwsze duże ognisko koronawirusa pojawiło się 30 maja po święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie (pow. tarnowski). W sumie z tego ogniska zakaziły się 63 osoby tylko w Małopolsce, oraz redemptoryści w kilku placówkach w całym kraju. W najgoprszym momencie było 43 chorych na COVID-19 w 6 wspólnotach zakonnych, z tego 31 w Tuchowie. Niestety, z powodu zakażenia koronawirusem dwie pensjonariuszki Domu Pogodnej Jesieni prowadzonego przez siostry józefitki i jeden redemptorysta.

W wieli gminach powróciły obostrzenia, z powodu koronawirusa odwołany tez został Wielki Odpust Tuchowski.

Ognisko w Tuchowie – 63 osoby zakażone, ponad 1000 na kwarantannie
“Koronawirus to ściema. Nie ma żadnego wirusa, to medialna propaganda” – takie komentarze pod naszymi artykułami to codzienność. O tym jak faktycznie rozchodzi się zakażenie, można zobaczyć na przykładzie ogniska w Tuchowie, w którym zakażenia potwierdzono już u 63 osób w samej Małopolsce, a ponad …

Na Sądecczyźnie pierwsze niepokojace sygnały o ognisku koronawirusa po mszy św w Boże Ciało w Tyliczu, ale tamto ognisko bardzo szybko udało się opanować.

Gwałtowny wrozt zakażeń w powiecie nowosądeckim zaczął się również 11 czerwca od wesela w Nawojowej. Pisaliśmy o tym tu:

Nowe ognisko na Sądecczyźnie i Limanowszczyźnie, 16 kolejnych zakażonych, również w powiecie gorlickim
Gdy Sądecczyzna już zaczęła się cieszyć z braku nowych zakażeń w ognisku w Muszynce i Tyliczu, wybuchła nowa bomba epidemiologiczna. Zakażonych jest już w sumie 37 osób w regionie, a 441 na kwarantannie. A to dopiero początek. Przybywa też zakażeń w powiecie limanowskim i Krakowie, a do powiatów z k…

Po tym weselu koronawirusa potwierdzono u 151 osób związanych z tym ogniskiem. Osoby pochodziły z różnych gmin i powiatów, pracowały w różnych firmach. W sumie na kwarantannie znalazło sie blisko 950 osób, a 19 zakażoncyh trafiło do szpitala.

Podobne wydarzenia miały miejsce w powiecie limanowksim, suskim i bocheńskim. To wesela w Łukowicy:

Gmina Łukowica: Są wyniki testów weselników. Będzie kolejne ognisko?
We wtorek, 4 sierpnia, przebadanych pod kątem zakażenia koronawirusem zostało około 70 uczestników wesela w Łukowicy. Dzisiaj wiadomo już, ilu z nich otrzymało pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Przeprowadzone we wtorek, 4 sierpnia, wymazy, wykazały, że zakażonych jest 24 uczestni…

W powiecie suskim w Śleszowicach:

Nowe ognisko koronawirusa w powiecie suskim. Pan młody zakażony. Nie będzie wesel?
Od połowy lipca sytuacja epidemiczna w Małopolsce ulega coraz większemu pogorszeniu. Niestety dotyczy ona także powiatu suskiego, w którym, po wykryciu „górniczych” ognisk zakażenia, wystąpiło kolejne, tym razem na weselu. O tym, że sytuacja w Małopolsce staje się coraz gorsza, świadczyło zwołanie …

W Łapanowie:

Kolejne poweselne ognisko koronawirusa. Tym razem w Łapanowie
16 lipca pisaliśmy o 5 nowych zakażeniach w gminie Łapanów. Jak się dziś okazało, pochodziły one z przyjęcia weselnego. Jak poinformowała nas 20 lipca WSSE, zakażenia wykryto po przyjęciu weselnym w Łapanowie (ślub pary młodej odbył się w Sobolowie). W specjalnym wymazobusie, który przyjechał do So…

Po weselach Nawojowej, Podegrodziu, Nowym Sączu i Śleszowicach po których nastąpił znaczny wzrost zachorowań, koronawirus pojawił się także podczas przyjęcia w domu weselnym na terenie gminy Mszana Dolna.

Muzyk z wesela zakażony. Wszyscy goście w kwarantannie
Po weselach w Nawojowej, Podegrodziu, Nowym Sączu i Śleszowicach po których nastąpił znaczny wzrost zachorowań, koronawirus pojawił się także podczas przyjęcia w domu weselnym na terenie gminy Mszana Dolna. Zakażenie potwierdzone zostało u jednego z członków zespołu muzycznego. Wczoraj do limanowsk…

Wzrost zakazeń miał miejsce również po pogrzebie w Zakopanem.

Zakopane: Osoba zarażona koronawirusem na pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki. Byli też celebryci
Jak podaje portal onet.pl na pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki osoba zarażona koronawirusem “odbierała kondolencje”. Zakopiański sanepid zaapelował do wszystkich obecnych na uroczystości do zgłaszania się do jednostki. Wydany komunikat brzmi następująco: > KOMUNIKAT Państwowy Powiatowy Inspektor San…

Zakażenia na weselach i pogrzebie wpłynęły na wzrost zakażeń w całej Małopolsce. Sytuacja jest na tyle poważna, że w Sądedcczyzna znalazła się w tzw czerwonej strefie, a powiat oświęcimski - w żóltej.

Zaczyna też brakować miejsc dla chorych w Szpitalu Uniwersteckim w Krakowie.

Kraków. Kończą się miejsca w Szpitalu Uniwersyteckim. Co z chorymi na COVID?
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego ostrzega: Kończą sie wolne miejsca. Czy wojewoda powoła kolejny szpital zakaźny dla osób zakażonych koronawirusem w Małopolsce?

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka