środa, 23 lutego 2022 16:09

Niebezpiecznie nawet na pasach. Już 13 pieszych straciło życie w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Niebezpiecznie nawet na pasach. Już 13 pieszych straciło życie w Małopolsce

Od początku roku w Małopolsce zginęło 13 osób, z czego aż 11 to piesi uczestnicy ruchu drogowego. Tylko jednego dnia policjanci z drogówki odnotowali 900 nieprawidłowych zachowań kierowców wobec pieszych, przy czym większość miała miejsce w rejonach przejść dla pieszych.

W czwartek, 17 lutego prowadzono ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ciągu jednodniowych działań, przeprowadzonych na terenie Małopolski ujawniono ponad 1300 wykroczeń, z czego 900 dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych a 436 wykroczeń popełnili sami piesi.

O potrzebie przeprowadzania takich działań świadczy policyjna statystyka. Od początku roku na drogach Małopolsce zginęło 13 osób, aż 11 z nich to piesi. Przypomnijmy: 5 stycznia podczas przechodzenia przez oznakowane przejście dla pieszych śmiertelnie potrącona przez autobus została 63-letnia mieszkanka gminy Nawojowa. Dwa dni później, 7 stycznia w Tuchowie na pasach potrącona została 84-latka. Kobieta przeżyła sam wypadek, ale zmarła w szpitalu.

Nic dziwnego, że dochodzi do tak tragicznych zdarzeń, skoro kierowcy nie raz popisują się brawurą. W niedzielę 23 stycznia nieodpowiedzialny kierowca rozpędził swoje Volvo do prędkości 114 km/h w terenie zabudowanym w Zawadzie Lanckorońskiej. 40-latek z Gorlic, stracił prawo jazdy i dostał solidny mandat. ,20 lutego policjanci suskiej drogówki zatrzymali z kolei 27-letniego kierowcę hyundaia, który pędząc ponad 100 km/h w terenie zabudowanym wyprzedzał na przejściu dla pieszych.

Zdarza się, że piesi padają ofiarami wypadków przez brak ostrożności. 10 lutego poza przejściem dla pieszych na Drodze do Olczy zginął mężczyzna potracony przez ciężarówkę. Z kolei 15 lutego do śmiertelnego potrącenia doszło w Chrzanowie na skrzyżowaniu ul. Focha i Dąbrowskiego, gdy pieszy przechodził przez ulicę poza przejściem dla pieszych. Niestety po przewiezieniu do szpitala zmarł. Chrzanowska policja przypomniała, że było to już czwarte potrącenie pieszego w powiecie chrzanowskim od początku roku, w tym drugie ze skutkiem śmiertelnym.

To tylko kilka wydarzeń, o których pisaliśmy na naszych łamach w tym roku.

O tym, jak duża jest skala nieodpowiedzialnych zachowań kierowców wobec pieszych pokazuje przykład z powiatu olkuskiego. W ciągu zaledwie 3 godzin policyjny dron zarejestrował  aż 22 przypadki wyprzedzania przed i na przejściu dla pieszych.

Jak podsumowała małopolska policja, najczęstsze wykroczenia pieszych to z kolei przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni lub torowiska, przy nadawanym przez sygnalizator czerwonym świetle, oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych.

Tylko w ubiegły weekend policjanci z drogówki na trasach powiatu krakowskiego ujawnili ponad 180 wykroczeń i 1 przestępstwo. Na ponad 150 kierujących mundurowi nałożyli mandaty karne, a 4 kierowców za szybką jazdę straciło prawo jazdy.

Małopolska - najnowsze informacje