środa, 30 września 2020 08:33

Małopolska 30.09: Nowe ogniska w powiatach krakowskim i wadowickim

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska 30.09: Nowe ogniska w powiatach krakowskim i wadowickim

WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 205 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, które pochodzą z województwa Małopolskiego. Jutro Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zmiany w powiatach, w których obowiązują dodatkowe ograniczenia. Wczoraj zapowiedziało zmiany w tych obostrzeniach. Czy się sprawdzą i będziemy świadkami stopniowego wygasania epidemii w Polsce?

Na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planowanych zmianach obostrzeń, które miałyby obowiązywać w kraju.

-Podstawą sformułowania nowych obostrzeń jest sytuacja pandemiczna, eskalacja liczby zachorowań, ale chcę podkreślić, że nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Będziemy reagowali w strefach - mówił minister zdrowia.

Planowane zmiany miałyby dotyczyć w pierwszej kolejności wesel. W strefie zielonej liczba gości ograniczona zostanie do 100. W strefie żółtej do 75, a w strefie czerwonej, niezmiennie, do 50. W strefie czerwonej pojawi się jednak całkiem nowe ograniczenie. Punkty gastronomiczne, puby i bary będą otwarte do godz. 22. Minister zdrowia wyjaśnił, że to ograniczenie jest odpowiedzią na kończący się sezon letni, kiedy goście restauracji mogli korzystać z ogródków. Jak tłumaczył Niedzielski, zapewniały one większy poziom bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko transmisji koronawirusa. - Ponieważ imprezy będą się przenosiły do lokali, chcemy, żeby to odbywało się w ograniczonym czasie do godz. 22.00 – mówił minister.

Dodatkowo, w strefie żółtej będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, tak, jak miało to miejsce do tej pory wyłącznie w strefach czerwonych.

Od wczoraj zmieniono także sposób informowania o zmarłych. W porannym komunikacie resort zdrowia podał liczbę zmarłych „z powodu COVID-19”, a także „z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami”. Podobnie sytuacja wygląda dziś. W związku z tym ze zmarłych dzisiaj 30 osób, 5 zmarło z powodu COVID-19.

Równocześnie po raz pierwszy przedstawiono w codziennym raporcie liczbę testów, które zostały zlecone przez lekarzy rodzinnych (POZ). Z zestawienia wynika, że od 9 września, czyli od dnia kiedy lekarzom POZ przyznano prawo do kierowania na wymaz, skorzystało z niego 16 688 pacjentów. W sumie w Polsce wykonano wczoraj ponad 28 tys. testów.

Według informacji podanych przez ministerstwo zdrowia w ramach jesiennej strategii wydanych zostało ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne oddziały i szpitale do zabezpiecza miejsc dla pacjentów z COVID-19. Od września działa trzystopniowy system zabezpieczenia szpitalnego. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 1,2 tys. łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem. Dostępnych jest 8 tys. takich miejsc. Dodatkowo ponad 800 łóżek respiratorowych.

Jak poinformował minister zdrowia, w ostatnim tygodniu bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 w województwie małopolskim zwiększono o 335 miejsc, co daje wzrost o 77%. Liczba łóżek ma zostać jeszcze zwiększona o 211 miejsc. Skąd jednak wzięły się te miejsca? Przecież w Małopolsce nie powstał żaden nowy szpital...

W naszym województwie przybyło dziś 205 kolejnych zakażeń. Na czele listy znajduje się powiat myślenicki. 25 września w powiecie odnotowano rekordową liczbę 36 nowych zakażeń. Dzisiejsze 32 przypadki są więc drugą, tak wysoką liczbą w tym rejonie. Powiat znajduje się obecnie w strefie żółtej. Jutro jednak zmieni prawdopodobnie kolor na czerwony. Co jest powodem, dla którego sytuacja epidemiczna w powiecie myślenickim jest coraz gorsza? Czy jest to efekt zlekceważenia sytuacji?

Powiat myślenicki. Sytuacja coraz gorsza. Czy można było temu zapobiec?
Powiat myślenicki kilka dni temu przekroczył ilość aktywnych zakażeń, które klasyfikują go do strefy czerwonej. Możemy się spodziewać, że od soboty w powiecie zacznie obowiązywać jeszcze więcej obostrzeń. Wszystko rozstrzygnie się w czwartek po godzinie 14-tej, gdy ministerstwo zdrowia przeprowadzi …

Kolejnym powiatem, który znajduje się obecnie w strefie żółtej jest powiat nowotarski. Dziś odnotowano tam kolejnych 30 zakażeń. 19 z nich to przypadki rozproszone. 8 pochodzi z oddziału kardiologii, kolejny 1 to Dom Seniora w Czarnym Dunajcu. Jednocześnie powiat kwalifikuje się do strefy czerwonej. Czy jutro się w niej pojawi?

Znajdujący się dziś na trzecim miejscu Kraków odnotował 24 nowe zakażenia. Aż 17 z nich to przypadki rozproszone. 4 pochodzą z ognisk rodzinnych.

Sporo nowych zakażeń przybyło dziś w powiecie wadowickim. Niestety, także tam pojawiło się nowe ognisko. Chodzi o DPS w Izdebniku.

Powiat wadowicki. Powiat ma szansę na żółtą strefę? Dziś 22 nowe przypadki
Dziś w powiecie wadowickim nastąpił duży wzrost zakażeń koronawirusem. WSSE w Krakowie poinformowało o 22 nowych przypadkach. Większość z nich pochodzi z Domu Pomocy Społecznej w Izdebniku. Wśród 22 nowych zakażeń w powiecie wadowickim – aż 12 pochodzi z nowego ogniska, którym jest DPS w Izdebniku.…

Czy powiat znajdzie się w strefie żółtej?

W powiecie krakowskim przybyło dziś 15 kolejnych zakażeń. Zmarła szósta osoba z tamtego rejonu – 89-letnia mieszkanka Gminy Liszki. Zakażeni zostali mieszkańcy gmin: Krzeszowice (1 osoba), Skała (1 osoba) i Zielonki (13 osób).

Na terenie powiatu pojawiło się nowe ognisko. Chodzi o DPS w Batowicach. U pierwszego podopiecznego zakażenie wykryto w szpitalu. Zgodnie z procedurami pracownicy i podopieczni zostali objęci kwarantanną. Wykonano testy, które potwierdziły zakażenie u kolejnych 13 osób. Dziś przybyło 12 zakażeń z tego ogniska. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, iż jeden z mieszkańców placówki zmarł. 24 września podano informację o śmierci 80-letniego mężczyzny, mieszkańca gminy Zielonki.

W powiecie nowosądeckim, gdzie przybyło dziś 15 zakażeń - 12 to przypadki rozproszone, 1 pochodzi z zakładu pracy, a kolejne 2 to zakażenia pochodzące z placówek kultury.

Coraz bliżej czerwonej strefy znajduje się powiat limanowski. Dzisiaj przybyły tam jednak tylko 3 nowe zakażenia.

Powiat limanowski coraz bliżej czerwonej strefy. Znajdzie się w niej po raz kolejny?
WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 29 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, pochodzących z powiatu limanowskiego. Jednocześnie jest to najwyższa dziś liczba nowych zakażeń. Powiat limanowski coraz szybciej zbliża się do osiągnięcia wskaźnika strefy czerwonej. Można powiedzi…

W Polsce zakażenie potwierdzono dziś u 1552 osób. Jest to trzeci najwyższy wynik od początku epidemii. W ubiegłym tygodniu najwyższe wyniki odnotowano w piątek i sobotę. Jeżeli więc ta tendencja się powtórzy, pod koniec tygodnia możemy spodziewać się jeszcze większych liczb, wskazujących nowe zakażenia. Być może z dwójką z przodu...

Małopolska [30 września]

  • zakażonych: 11 216 (+205)
  • zmarło: 195 (+1)
  • wyzdrowiało: 8 633 (+100)
  • aktywnych przypadków: 2 370 (+103)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 205 osób. To 119 kobiet i 86 mężczyzn, w wieku od 19 miesięcy do 92 lat, z:

  • powiatu myślenickiego (32 osoby),
  • nowotarskiego (30 osób),
  • Krakowa (24 osoby),
  • powiatu wadowickiego (22 osoby),
  • powiatu nowosądeckiego (15 osób),
  • powiatu krakowskiego (15 osób),
  • powiatu chrzanowskiego (13 osób),
  • powiatu tatrzańskiego (9 osób),
  • Nowego Sącza (6 osób),
  • powiatu suskiego (6 osób),
  • powiatu olkuskiego (5 osób),
  • powiatu tarnowskiego (3 osoby),
  • powiatu wielickiego (3 osoby),
  • powiatu proszowickiego (3 osoby),
  • powiatu oświęcimskiego (3 osoby),
  • powiatu limanowskiego (3 osoby),
  • powiatu miechowskiego (3 osoby),
  • powiatu bocheńskiego (3 osoby),
  • Tarnowa (2 osoby),
  • powiatu gorlickiego (2 osoby),
  • powiatu dąbrowskiego (2 osoby),
  • powiatu brzeskiego (1 osoba).

Aktualnie 21 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 11 216 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:

WSSE w Krakowie informuje również o śmierci 89-letniej kobiety, mieszkanki powiatu krakowskiego, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 195.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 100 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 59 kobiet i 41 mężczyzn, w wieku od 4 do 89 lat, z:

  • Krakowa (23 osoby),
  • powiatu nowosądeckiego (19 osób),
  • powiatu wadowickiego (12 osób),
  • powiatu krakowskiego (11 osób),
  • powiatu suskiego (10 osób),
  • powiatu tatrzańskiego (7 osób),
  • powiatu myślenickiego (5 osób),
  • powiatu olkuskiego (4 osoby),
  • powiatu chrzanowskiego (3 osoby),
  • Nowego Sącza (2 osoby),
  • powiatu wielickiego (1 osoba),
  • powiatu miechowskiego (1 osoba),
  • powiatu dąbrowskiego (1 osoba),
  • powiatu brzeskiego (1 osoba),

którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 8633 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 30.09.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 11 216 zakażonych (nowych 205 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 9 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 196)

(powiat bocheński: 487, powiat brzeski: 172, powiat chrzanowski: 144, powiat dąbrowski: 67, powiat gorlicki: 166, powiat krakowski: 632, m. Kraków: 2 303, powiat limanowski: 769, powiat miechowski: 100, powiat myślenicki: 629, powiat nowosądecki: 1 459, m. Nowy Sącz: 565, powiat nowotarski: 978, powiat olkuski: 168, powiat oświęcimski: 453, powiat proszowicki: 76, powiat suski: 378, powiat tarnowski: 322, m. Tarnów: 102, powiat tatrzański: 449, powiat wadowicki: 439, powiat wielicki: 358)

w tym:

a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 370 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 153 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 2 217

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 419

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 265
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 31
  • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 16
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 16
  • Centrum Onkologii – Instytut im. M.Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie: 14
  • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II: 13
  • Szpital św. Anny w Miechowie: 12
  • Szpital w Myślenicach: 11
  • Szpital Powiatowy Zakopane: 8
  • Szpital Podhalański Specjalistyczny w Nowym Targu: 7
  • Szpital MEGREZ Tychy: 4
  • Szpital Wojewódzki Psychiatryczny Andrychów: 1
  • Szpital w Krynicy Zdrój: 3
  • Szpital w Limanowej: 2
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie: 1
  • Szpital Powiatowy w Chrzanowie: 1
  • Szpital Powiatowy w Zawierciu: 1
  • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach : 1
  • Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie: 2
  • Szpital w Jaśle: 1
  • Szpital w Mielcu: 1
  • Szpital w Suchej Beskidzkiej: 4
  • Szpital Zakaźny w Raciborzu: 1
  • Szpital Rydygiera w Krakowie: 1
  • Szpital w Chorzowie: 1  
  • Szpital w Gorlicach: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 1 951  

b) wyleczeni: 8 633 (nowych 100)

(powiat bocheński: 403, powiat brzeski: 151, powiat chrzanowski: 91, powiat dąbrowski: 52, powiat gorlicki: 146, powiat krakowski: 507, m. Kraków: 1 843, powiat limanowski: 503, powiat miechowski: 68, powiat myślenicki: 397, powiat nowosądecki: 1 253, m. Nowy Sącz: 475, powiat nowotarski: 603, powiat olkuski: 103, powiat oświęcimski: 394, powiat proszowicki: 44, powiat suski: 320, powiat tarnowski: 281, m. Tarnów: 85, powiat tatrzański: 317, powiat wadowicki: 300, powiat wielicki: 297)

c) zgony COVID-19: 195 (nowych 1) – w tym z powodu COVID-19 zmarło 18 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177.

(powiat bocheński: 30, powiat brzeski: 2, powiat chrzanowski: 4, powiat gorlicki: 2, powiat krakowski: 6, m. Kraków: 37, powiat limanowski: 9, powiat myślenicki: 1, powiat nowosądecki: 24, m. Nowy Sącz: 16, powiat nowotarski: 20, powiat olkuski: 1, powiat oświęcimski: 8, powiat proszowicki: 3, powiat suski: 3, powiat tarnowski: 9, m. Tarnów: 1, powiat tatrzański: 6, powiat wadowicki: 7, powiat wielicki: 6)

d) zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 18 (nowych 1)

(powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, m. Kraków: 1 powiat limanowski: 1, powiat nowotarski: 2, powiat tarnowski: 1, powiat tatrzański: 2, powiat wielicki: 2)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 10 560 (ubyło 237)

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 8 742 (ubyło 14)

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 5 779

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 160

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 3

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 3

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 5

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 8

g. Szpital Św. Łukasza w Tarnowie: 1

h. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: 2

i. Szpital im. J. Dietla w Krynicy Zdroju: 1

j. Szpital Powiatowy w Chrzanowie: 1

k. Szpital w Łańcucie: 2

l. Szpital Św. Anny w Miechowie: 1

m. Zgon poza szpitalem: 7

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w WSSE w Krakowie i laboratoriach z nią współpracujących w ostatnich 24 godzinach: 2 868 (poprzednia doba: 2 270 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka