poniedziałek, 8 kwietnia 2024 08:06

Spójrzcie na ten oryginalny projekt! Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie wybudowane

Autor Katarzyna Domagała
Spójrzcie na ten oryginalny projekt! Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie wybudowane

Właśnie zakończyła się budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. 5 kwietnia 2024 roku generalny wykonawca, firma HOCHTIEF Polska S.A., przekazał budynek centrum nauki. Efekt końcowy projektu robi wrażenie.

Nowa siedziba Cogiteonu w Czyżynach powstawała przez ostatnie 3 lata. W efekcie możemy oglądać obiekt z przestrzeniami edukacyjnymi, własnym parkiem i ogrodem na dachu. 5 kwietnia generalny wykonawca, firma Hochtief Polska S.A., oficjalnie przekazała inwestycję. Centrum będzie mogło działać w pełnym zakresie: m.in. z interaktywną wystawą stałą, laboratoriami i pracowniami edukacyjnymi.

Powierzchnia robiąca wrażenie

Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, 2-hektarowy park oraz hektarowy ogród na dachu. Małopolskie Centrum Nauki tworzą 4 pawilony, połączone wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią, wykorzystując energię gruntu.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Fot.: malopolska.pl

Wystawa stała i nie tylko…

W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała "Człowiek i jego marzenia", osobna ekspozycja dla dzieci, z kolei laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie. Sama wystawa stała, zajmuje ponad 2,2 tys. metrów kwadratowych powierzchni i składa się m.in. z ok. 100 eksponatów interaktywnych. Cogiteon dysponuje również 6 laboratoriami i pracowniami do prowadzenia warsztatów edukacyjnych, salami konferencyjnymi i eventowymi.

Będzie tu można odkrywać na nowo tradycyjne małopolskie smaki w nowej odsłonie i w najlepszym wydaniu - samego mistrza kuchni Andrzeja Polana, który poprowadzi tu swoją restaurację. Wszystkie przestrzenie i urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie przez naukowców, ekspertów i artystów. Zależało nam, by Cogiteon nie powielał narracji istniejących już centrów nauki, ale zachwycał swą unikalnością. Wierzę, że nam się to udało, a samo centrum stanie się kolejną wizytówką regionu - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Oryginalny projekt - połączone pawilony

W międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner. Zgodnie z nią centrum tworzą 4 pawilony, spięte wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią, wykorzystując energię gruntu.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Fot.: malopolska.pl

Rozwiązania proekologiczne

Mocnym akcentem projektu jest również zieleń i zastosowane rozwiązania ekologiczne. Na dachu centrum rośnie 12 drzew, a około 300 w parku przylegającym do centrum. Są byliny, kwiaty, trawy i eksponaty plenerowe. Unikalnym rozwiązaniem w skali regionu jest ścieżka spacerowa z ogrodami poprowadzona po dachu obiektu, z którego rozciąga się panorama na stolicę Małopolski, a przy sprzyjających warunkach pogodowych również na pasma gór. Zewnętrzny teren rekreacyjny jest ogólnie dostępny i stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej centrum.

W Cogiteonie będzie też multimedialna, immersyjna Strefa Emocji, wystawa o przyrodzie dedykowana przedszkolakom, naukowy sklep Cekwadrat, sale konferencyjne Eon, Idea i Logika, eventowa sala Cogito oraz wspominana już restauracja prowadzona przez wybitnego szefa kuchni Andrzeja Polana.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie / Fot.: malopolska.pl

Dofinansowanie z UE

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Generalny wykonawca realizował kontrakt w trudnym okresie pandemii oraz wojny w Ukrainie, czego efektem była wysoka inflacja oraz problemy z dostępem do materiałów budowlanych. W trakcie budowy odkryto niemiecki schron paliwowy z okresu II wojny światowej, który ostatecznie udało się wkomponować w przestrzenie zielone.

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.

Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest w dniach 21-22 czerwca 2024 roku. Obiekt ma już pozwolenie na użytkowanie.

Fot.: malopolska.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka