środa, 4 grudnia 2024 14:16, aktualizacja 12 godzin temu

Malowanie murali wymaga nie tylko talentu, ale i precyzji. Sprawdź, jak powstają te monumentalne dzieła

Autor Artykuł sponsorowany
Malowanie murali wymaga nie tylko talentu, ale i precyzji. Sprawdź, jak powstają te monumentalne dzieła

Wielkoformatowe, efektowne, oryginalne – takie są murale zdobiące ściany stołecznych galerii, obiektów sportowych i innych elementów infrastruktury. By osiągnąć ten efekt, potrzebny jest utalentowany twórca. To jednak nie wszystko! Równie ważne są: skrupulatne przygotowanie, cierpliwość i dokładność.

Co to jest mural?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest mural. To praca malarska umieszczona na dużej powierzchni, takiej jak ściana budynku lub innej konstrukcji architektonicznej. Może być tworzony na różne sposoby, przy zastosowaniu rozmaitych technik i materiałów – farb elewacyjnych, sprayów, a nawet nowoczesnych technologii. Niektóre murale mają charakter reklamowy, inne promują lokalną kulturę, a jeszcze inne upamiętniają wydarzenia historyczne. Wszystkie ożywiają szare, pozbawione przyciągających uwagę elementów architektury ulice, skwery i place.

Ręczne malowanie murali artystycznych murali krok po kroku

Jeśli chcesz namalować portret czy pejzaż, przygotowujesz papier lub płótno, sztalugę, farby i pędzel, a potem zaczynasz tworzyć. W przypadku murali proces ten jest bardziej skomplikowany, a zaczyna się od wykonania szkicu – rysunku bądź cyfrowego projektu – zaplanowania kompozycji i kolorystyki. Koncepcja musi uwzględniać takie kwestie jak:

  • przesłanie, jakie ma nieść ze sobą praca,
  • wymiary ściany lub innej powierzchni, na jakiej zostanie umieszczona grafika,
  • faktura i stan techniczny podłoża oraz otoczenie budynku – są istotne dla odbioru muralu.

Potem przychodzi czas na przygotowanie i zamontowanie rusztowania, zabezpieczenie terenu, oczyszczenie i zagruntowanie powierzchni oraz przeniesienie projektu na ścianę. Dopiero w następnym kroku artyści zaczynają malować mural, począwszy od tła, poprzez kolejne warstwy, nakładając farbę stopniowo, tworząc duże i mniejsze elementy. Te drugie tylko pozornie mają niewielkie znaczenie – są kluczowe dla jakości pracy.

Malowanie murali to wieloetapowy proces, którego efekty są unikalne

Kto zajmuje się malowaniem murali w Warszawie i innych miastach?

Tworzenie wielkoformatowych obrazów to wielka sztuka, która wymaga zaangażowania, doświadczenia i niemałych umiejętności. Wiedzą to specjaliści z Good Looking Studio, malujący murale na zamówienie. Artyści realizują zlecenia w różnych miastach, na różnych powierzchniach i wysokościach.

Fotorealistyczne murale i etapowe domalowywanie

Przechodzisz obok muralu i masz wrażenie, że patrzysz na fotografię? Warszawskie ulice coraz częściej zdobią prace słusznie określane mianem fotorealistycznych – rozpoznasz je po maksymalnie dopracowanych detalach. Wyróżnia je także trójwymiarowość, a to dzięki grze światła i cienia, modelowaniu, a także naturalnej i wyrazistej kolorystyce. Iluzja rzeczywistości skutecznie przykuwa uwagę mieszkańców stolicy i odwiedzających ją turystów. Podobne rezultaty daje stopniowe domalowywanie murali – odbiorcy obserwują, jak obraz zmienia się z dnia na dzień czy tydzień, co zwiększa ich zainteresowanie.

Malowane murale są popularne zarówno w Warszawie, jak i innych miastach

A może mural ekologiczny?

Miejska przestrzeń jest spragniona infrastruktury dekorowanej z pomysłem, ale nie tylko. Tak samo ważna jest troska o środowisko, dlatego artyści tworzący murale chętnie wykorzystują zrównoważone materiały. Są to farby na bazie wody, nietoksyczne spraye i pędzle wielokrotnego użytku. Powoduje to, że ich prace jednocześnie zachwycają mieszkańców i promują wśród nich proekologiczne zachowania.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka