poniedziałek, 13 czerwca 2022 12:43

Małpia ospa w Polsce. Znamy nowe szczegóły!

Autor Marzena Gitler
Małpia ospa w Polsce. Znamy nowe szczegóły!

Mężczyzna, u którego kilka dni temu potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek małpiej ospy został już wpisany ze szpitala. Poinformowała o tym mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska.

Przypomnijmy, w piątek 10 czerwca o odnotowaniu w Polsce pierwszego przypadku małpiej ospy poinformował minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dziś przekazała mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska, pacjent, który hospitalizowany był w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, został już wypisany ze szpitala.

Mieszkaniec Mazowsza najprawdopodobniej zaraził się na Gran Canarii, gdzie wcześniej przebywał. - Mężczyzna był o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu. Zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny - mówiła konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska. Jak dodała, pacjent był leczony objawowo.

Podczas konferencji prasowej Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Agnieszka Kujawska-Misiąg podkreśliła, że choć małpia ospa jest mniej zaraźliwa niż ospa wietrzna, do jej rozprzestrzenienia mogą przyczynić się imprezy masowe. - Dotychczas brak jest jasności, co napędza szerzenie się zakażenia, ale istnieje pewne ryzyko, że masowe imprezy mogą przyczynić się do wzrostu liczby zakażeń - mówiła Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Jak uniknąć zakażenia małpią ospą?

Dr n. med. Grażyna Cholewińska przypomniała, jak należy postępować, aby unikać sytuacji, w których możemy zarazić się małpią ospą. - Najskuteczniejszym sposobem walki z małpią ospą jest unikanie zakażenia. W tym celu należy przede wszystkim unikać kontaktów z zakażonym zwierzęciem lub człowiekiem, nie dotykać padłych zwierząt, zwłaszcza gryzoni. Pacjentów z potwierdzonym zakażeniem należy izolować - podkreśliła konsultant wojewódzka.

Według Cholewińskiej małpia ospa prawdopodobnie nie wywoła kolejnej pandemii, jednak należy ją traktować poważnie.

fot. Pixabay.com

Polska

Polska - najnowsze informacje