wtorek, 27 października 2020 08:29

"Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki!" Rząd zapowiada pomoc. Dla kogo?

Autor Mirosław Haładyj
"Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki!" Rząd zapowiada pomoc. Dla kogo?

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił katalog działań, które rząd podejmuje, by pomóc przedsiębiorcom.

Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji powiedział, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią.

Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki

dodał szef rządu.

Premier zapowiedział wsparcie dla branż takich jak: gastronomia, rozrywka, zdrowie fizyczne i sprzedaż detaliczna.

Po pierwsze dla branż gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej - w listopadzie zwolnienie ze składek ZUS za listopad, wdrażamy postojowe z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach

wyjaśnił premier.

Dodatkowo wprowadzone zostaną bezzwrotne dotacje dla tych małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą:

Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów

dodał Morawiecki.

Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące

powiedział premier Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że rząd zaproponował katalog rozwiązań, które spełniają najważniejsze, podstawowe postulaty tych branż. Rada Ministrów w tym projekcie ustawy zostaje wyposażona w prawo przedłużania tych rozwiązań na kolejne miesiące:

Projekt ustawy, który został zgłoszony pod dzisiejsze obrady Sejmu, zawiera katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń biurokratycznych. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców nie tylko tarczami finansowymi.

Z rozwiązań #TarczaBranżowa skorzysta ok. 200 000 przedsiębiorstw i ok. 372 000 pracowników. Łączna kwota wsparcia to ok. 1,83 mld złotych.

koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje