sobota, 23 grudnia 2023 16:11

To tu Polacy najczęściej uciekają na święta Bożego Narodzenia

Autor Mirosław Haładyj
To tu Polacy najczęściej uciekają na święta Bożego Narodzenia

– W tym roku szczególnie spore zainteresowanie jest wenezuelską wyspą Margaritą, która obfituje w piękne plaże, zachwyca niesamowitą przyrodą i ciekawą kulturą. Kierunek powrócił do oferty w tym roku po kilku latach nieobecności na naszym rynku. Atrakcyjne ceny sprawiły, że ten kraj był często wybierany przez klientów – mówi w rozmowie z Głosem24 Damian Kułakowski, specjalista do spraw turystyki z warszawskiej agencji turystycznej Azul Holiday. – Drugą nowością od tego sezonu jest Brazylia w rejonie Salvadoru. Kolejnym kierunkiem, który po latach wrócił do oferty i cieszy się sporym zainteresowaniem jest Sri Lanka – wylicza.

Egzotyczny wyjazd na Święta Bożego Narodzenia, który jeszcze kilkanaście lat temu uchodził za sporą fanaberię i to raczej osób bogatych, przez lata zamienił się w trend, który z roku na rok przybiera na sile. Potwierdza to nasz rozmówca, specjalista do spraw turystyki z warszawskiej agencji turystycznej Azul Holiday, Damian Kułakowski. – Ostatnie dni to oczywiście dla nas wszystkich czas gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W naszym biurze także był to intensywny okres. Wiele osób również na ostatnią chwilę zdecydowało się spędzić nadchodzące święta, wypoczywając za granicą – mówi w rozmowie z Głosem24. – W ostatnich latach obserwujemy zmieniające się trendy wśród Polaków dotyczące wyjazdów zagranicznych podczas Bożego Narodzenia. Z naszych obserwacji wynika, że coraz większa liczba klientów poszukuje nie tylko tradycyjnej formy spędzania tego czasu. Coraz wyraźniej widzimy, że Polacy chcą spróbować przeżyć te dni inaczej niż zawsze, niekoniecznie tylko przy stole wigilijnym. Wiele osób szuka odskoczni w postaci egzotycznego wyjazdu z dala od przedświątecznej gorączki. Coraz większa dostępność bezpośrednich lotów do egzotycznych krajów ułatwia podejmowanie decyzji, aby wybrać tę formę wyjazdu – tłumaczy Kułakowski.

Damian Kułakowski, specjalista do spraw turystyki z warszawskiej agencji turystycznej Azul Holiday/Fot.: Archiwum prywatne, Damian Kułakowski
Damian Kułakowski, specjalista do spraw turystyki z warszawskiej agencji turystycznej Azul Holiday/Fot.: Archiwum prywatne, Damian Kułakowski

Święta w zupełnie innych okolicznościach przyrody

Nasz ekspert informuje, że rynek turystyczny reaguje na rosnące zapotrzebowanie, proponując nowe, nietypowe kierunki. – Organizatorzy turystyczni starają się wychodzić naprzeciw turystom, proponując coraz to nowe kierunki. Dawniej ta dostępność ograniczała się do krajów położonych bliżej, takich jak Egipt, Tunezja czy Maroko, a wyjazdy zagraniczne do ciepłych miejsc na święta nie były aż tak popularne. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na nietypowe i egzotyczne kierunki, a to za sprawą większej dostępności bezpośrednich lotów oferowanych przez biura podróży – wyjaśnia specjalista z Azul Holiday, dodając: – Komfortowe połączenia z możliwością wybrania wyższych klas przelotu dają szansę na rodzinne wyjazdy w najdalsze zakątki świata, dzięki czemu można pomyśleć o spędzeniu świąt w zupełnie innych okolicznościach przyrody.

Stąd nie dziwi pierwsza trójka najczęstszych kierunków wybieranych przez klientów warszawskiej agencji turystycznej. –W tym roku szczególnie spore zainteresowanie jest wenezuelską wyspą Margaritą, która obfituje w piękne plaże, zachwyca niesamowitą przyrodą i ciekawą kulturą. Kierunek powrócił do oferty w tym roku po kilku latach nieobecności na naszym rynku. Atrakcyjne ceny sprawiły, że ten kraj był często wybierany przez klientów. Warto zaznaczyć, że to stąd można wybrać się na wycieczkę, aby zobaczyć najwyższy wodospad na świecie – Santo Angel. Polscy turyści często korzystają z wycieczek fakultatywnych na miejscu i możliwości zobaczenia lokalnych atrakcji. Drugą nowością od tego sezonu jest Brazylia w rejonie Salvadoru. Salvador to kolonialne miasto capoeiry i karnawału! Rejon bogaty w kulturę, niesamowitą przyrodę i również piękne piaszczyste plaże – komentuje Kułakowski i dodaje: – Kolejnym kierunkiem, który po latach wrócił do oferty i cieszy się sporym zainteresowaniem jest Sri Lanka. Wyspa jest określana jako „ziemia święta” buddyzmu. Zabytki Sri Lanki to w głównej mierze monumentalne świątynie buddyjskie. Sri Lanka jest także największym producentem herbaty na świecie. Dlatego większość osób chce odwiedzić plantację i napić się jednej z najlepszych herbat na świecie. Dodatkowym atutem, który przyciąga turystów, jest bogata w różnorodne odmienne smaki niż polskie kuchnia lankijska.

Liczą się hotel, wyżywienie i połączenie

Jak informuje Kułakowski, innym widocznym trendem na rynku jest to, że zaczynamy zwracać uwagę na standard hotelu, doceniając jego jakość. – Polacy coraz większą uwagę przywiązują do standardu hotelu. Lubimy sprawdzone obiekty z dobrą kuchnią i dodatkowymi atrakcjami na miejscu – tłumaczy. – Klienci szukają miejsc dopasowanych do swoich potrzeb, często pytają nas o nasze oceny i doświadczenia. Dlatego w naszym biurze stawiamy na różne szkolenia w tym wyjazdy tzw.: study tour, gdzie uczestnicy oglądają większość hoteli dostępnych w ofercie organizatora, biorą także udział w lokalnych wycieczkach. Poznajemy wtedy klimat miejsca, dzięki czemu z większą precyzją możemy doradzić naszym klientom najlepszy kierunek i hotel zgodny z ich preferencjami. W tym sezonie jesienno-zimowym byliśmy z inspekcją między innymi właśnie w wymienionych wcześniej Wenezueli, Kenii oraz Meksyku – wyjaśnia.

Zmiany można zaobserwować także w kwestii wyżywienia oraz połączenia lotniczego. – Obserwujemy także zmieniający się trend wyboru opcji wyżywienia. Poza rodzinami z dziećmi, które z reguły preferują All Inclusive, pozostali turyści coraz częściej decydują się na wybór samych śniadań lub dwóch posiłków dziennie. Szczególnie ten trend zauważyliśmy w krajach, gdzie lokalna kuchnia słynie z jakości i jest łatwo dostępna oraz tania, jak np. w Tajlandii, Wietnamie, czy na Sri Lance itp. – mówi nasz ekspert. – Kolejną ważną kwestią dla naszych turystów jest możliwość skorzystania z bezpośredniego przelotu do miejsca wypoczynku. Jest to kolejny trend utrzymujący się w przypadku zimowej oferty. Często nasi klienci dokupują miejsca z większą przestrzenią na nogi lub w wyższej klasie przelotu premium czy biznes klasie. Kilka lat temu takich zapytań było bardzo mało, a teraz co trzeci klient jest już takimi dodatkowymi opcjami zainteresowany – tłumaczy.

Fot. gł.: ilustracyjne

Święta z Głos24 - najnowsze informacje

Rozrywka