środa, 21 kwietnia 2021 14:19

Matury i egzaminy w pandemii. Czarnek: "Nie ma żadnego zagrożenia"

Autor Marzena Gitler
Matury i egzaminy w pandemii. Czarnek: "Nie ma żadnego zagrożenia"

Tegoroczne egzaminy odbędą się w ustalonych wcześniej terminach - poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek. Nie będzie też obowiązkowego testu na koronawirusa.

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował jak będą wyglądać majowe egzaminy maturalne i ósmoklasisty.

Tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. - Od 4 maja do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 maja do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. - Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - mówił Czarnek.

Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. - Dla ósmoklasistów będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r - poinformował minister edukacji.

Zapowiedział też, że mniejsza będzie liczba zadań otwartych.

Tegoroczny egzaminie maturalny odbędzie się również na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. Obowiązkowa będzie tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna ma być tylko dla osób, które potrzebują jej przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ten w skali kraju zgłosiły się 842 osoby.

Egzamin ośmioklasisty będzie przeprowadzony z 3 przedmiotów. Egzamin z przedmiotu dodatkowego wejdzie w życie od 2024 r.

Minister zapowiedział, że przed egzaminami nie przewiduje się żadnych testów na koronawirusa. - Wystarczą obostrzenia sanitarne - stwierdził Przemysław Czarnek.

Polska

Polska - najnowsze informacje