poniedziałek, 10 sierpnia 2020 08:36

Tylko 10 zawodników ukończyło tegoroczny Memoriał im. Henryka Łasaka

Autor Aleksandra Tokarz

22. Międzynarodowy Memoriał im. Henryka Łasaka zakończony. Zwycięzcą imprezy kolarskiej, która po raz pierwszy organizowana była na Limanowszczyźnie został Marcin Budziński. Linię mety przekroczyło tylko 10 zawodników.

Trasa wyścigu liczyła 149 kilometrów. Z uwagi na liczne przewyższenia i upalną pogodę, która mocno dawała się we znaki uczestnikom, metę wyścigu ukończyło tylko 10, z 67 startujących zawodników.

Zwycięzcą 22. Międzynarodowego Memoriału im. Henryka Łasaka został reprezentant Wibatechu Merx Marcin Budzyński. Trasę ukończył w 4:05.50. Drugie miejsce zajął Piotr Pękala, a na trzecim uplasował się Szymon Tracz (obaj zawodnicy to reprezentanci CCC Development Team).

Sam fakt, że tak mała garstka zawodników ukończyła ten wyścig, powoduje że jest to wyjątkowe wydarzenie, które będzie przyciągało kibiców. Oczywiście, w tym roku przez pandemię koronawirusa kibiców nie było aż tak wielu, ale mam nadzieję, że kolejne edycje tego memoriału będą przyciągać więcej kibiców i więcej zawodników – mówiła organizatorom minister Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Henryk Łasak to najwybitniejszy trener w historii polskiego kolarstwa. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 1973 roku. Memoriał im. Henryka Łasaka jest najwyżej notowanym, jednodniowym wyścigiem kolarskim. Rozgrywany jest corocznie w sierpniu. Jego inauguracja miała miejsce w 1999 roku.

W tym roku w roli gospodarza postawiono Limanową.

-Jeśli nadal będzie przychylność lokalnych władz, ten wyścig będzie tutaj organizowany w przyszłym roku – zapowiedział budowniczy trasy Tadeusz Mytnik.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wręczenia nagród w zastępstwie Marszałka Województwa Małopolskiego dokonał Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Starosta Limanowski - Mieczysław Uryga przekazał Nagrodę oraz Puchar Starosty Limanowskiego dla najszybszego kolarza w kategorii młodzieżowej.

Wydarzenie uświetniła obecność gwiazdy polskiego kolarstwa – Ryszarda Szurkowskiego.