wtorek, 18 czerwca 2024 12:41

"Metoda ta jest absolutnym przełomem". Światowe trendy ortopedyczne w bocheńskim szpitalu

Autor Katarzyna Jamróz
"Metoda ta jest absolutnym przełomem". Światowe trendy ortopedyczne w bocheńskim szpitalu

Szpital Powiatowy w Bochni może pochwalić się znaczącym osiągnięciem w dziedzinie ortopedii. Zespół, którym kieruje lek. med. Mateusz Job, wyspecjalizował się w nowoczesnej metodzie rekonstrukcji chrząstki stawowej, która wykorzystuje materiał pobrany od samego pacjenta.

Metoda, znana jako Autocart, polega na przygotowaniu pasty chrzęstnej z chrząstki pacjenta pobranej z uszkodzonego miejsca. Następnie jest odpowiednio zmielona i połączona z jego osoczem. Tak przygotowana pasta nakładana jest na ubytek. – Do tej pory tę metodę wykorzystaliśmy już w kilkunastu zabiegach. Do końca roku będziemy mieć już kilkadziesiąt pacjentów zoperowanych tą metodą. Wyniki dotychczasowe są fantastyczne – mówi Mateusz Job.

"Liczba powikłań spada do minimum"

Metoda Autocart jest niezwykle korzystna dla pacjentów – jest to naturalna technika, która minimalizuje ryzyko powikłań. Wcześniej do naprawy chrząstki stosowano ciała obce, m.in. sztuczne membrany kolagenowe. – Metoda ta jest absolutnym przełomem w świecie ortopedii, dzięki niej chrząstka bardzo szybko się odradza i regeneruje. Pasta bezproblemowo wypełnia ubytek. Pacjent szybciej zyskuje sprawność, a liczba powikłań spada do minimum – informuje bocheński szpital.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka