wtorek, 13 sierpnia 2019 06:51

Międzynarodowo na górze Łopień

Autor Marzena Gitler
Międzynarodowo na górze Łopień

W niedzielę 11 sierpnia ponad 800 turystów spotkało się na górze Łopień w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wielu turystów na szczyt Łopienia przywędrowało szlakiem zielonym z Dobrej pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka.

Imprezę wspólnie zorganizowały gminy: Tymbark i Dobra oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka. Przybyłych na polanę turystów powitał Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra. Nie zabrakło również pomysłodawcy akcji Odkryj Beskid Wyspowy Czesława Szynalika.

Punktualnie o godz.. 11.00 rozpoczęła się msza św. którą odprawili księża: ks. dr Tadeusz Piwowarski – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie oraz ks. Jan Krzyściak, misjonarz z Zakonu Sercanów, który pracuje w parafii Dansolihon na wyspie Mindanao na Filipinach. Oprawę muzyczną mszy św. i specjalny koncert dla uczestników turystycznej wyprawy zapewnił Zespół Regionalny „Jurkowianie" pod kierownictwem Ryszarda Czecha i opieką instruktorską Karoliny Czech-Dziadoń.

Druhowie z jednostek OSP w Dobrej i Tymbarku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tymbarku i pracownicy Urzędu Gminy w Dobrej, częstowali turystów kiełbaskami z grilla, napojami i soczkami ufundowanymi przez Firmę Tymbark.

Prowadzący turystyczne spotkanie Stanisław Przybylski przeprowadził kilka konkursów w których laureatami zostali:
Najmłodszy uczestnik złazu: Izabela Węgrzyn (4 miesiące) Chyszówki. W spotkaniu uczestniczyła także Maja Sroka z Tymbarku, starsza od Izabeli o 5 godzin.
Najstarszy uczestnik złazu: Edward Zacharski (81 lat) z Raciechowic.
Uczestnik z najdalszego zakątka:
Polski: Magdalena Kurek, Dębno k. Kostrzynia, zachodniopomorskie.
świata: ks. Jan Krzyściak, Dansolihon na wyspie Mindanao, Filipiny (ok. 11 tysięcy kilometrów). W spotkaniu uczestniczyli turyści z Niemiec, Austrii, Anglii i USA.
Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminach - gospodarzach spotkania:
I m. Barbara Strug, Kasinka Mała,
II m.- Adam Czech, Poznań,
III m. Anna Florek, Poznań.
Najmilsza: Barbara Kapturkiewicz, Zamieście.
Najmilszy: Ryszard Czech, Jurków.
Rodzinne odkrywanie: Rodzina P. Wątorów z Dębna k. Kostrzynia (13 osób).

Nagrody ufundowane przez Urzędy Gmin; Tymbark i Dobra w imieniu organizatorów zwycięzcom wręczał wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn.

W organizację spotkanie zaangażowali się: Ryszard Sarysz - sołtys Chyszówki, OSP w Tymbarku i Dobrej, Koło Gospodyń Wiejskich w Tymbarku, Anna Majka i pracownicy UG Dobra, Adam Chrustek, Stanisław Cygal, Wojciech i Piotr Miśkowcowie z Tymbarku, Maria Przybylska z Tymbarku oraz Firma Tymbark MWS.

W czasie spotkania chór złożony z kilkudziesięciu uczestników kolejny raz wykonał piosenkę – hymn Odkrywców Beskidu Wyspowego.

Robert Nowak

Limanowa - najnowsze informacje