sobota, 11 lutego 2023 11:00

Miejscowość zostanie "skazana na śmierć"? Ulicami przejdzie kondukt żałobny

Autor Katarzyna Jamróz
Miejscowość zostanie "skazana na śmierć"? Ulicami przejdzie kondukt żałobny

– Ta inwestycja zniszczy Rabę Wyżną i pozbawi godnego życia jej mieszkańców – grzmią przeciwnicy biogazowni, która ma powstać we wspomnianej miejscowości. W najbliższą sobotę (11 lutego) w Rabie Wyżnej odbędzie się nietypowy protest. Nietypowy dlatego, że przyjmie on formę konduktu żałobnego.

Mieszkańcy podhalańskiej Raby Wyżnej protestują przeciwko budowie biogazowi. Obawiają się przede wszystkim przykrego zapachu, jaki może unosić się po okolicy. – Jedyne co nam pozostanie to życie w smrodzie, w strachu o własne zdrowie, bądź też wyprowadzka – przekonują inicjatorzy akcji STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej. Zdaniem mieszkańców, biogazownia, ma powstać w zbyt bliskiej odległości od centrum miejscowości i zabudowań mieszkalnych. – Brak akceptacji społecznej dla budowy biogazowni nie wynika z chęci bojkotowania odnawialnych źródeł energii, ale z uzasadnionych obaw o życie i zdrowie nie tylko nasze, ale i naszych dzieci i wnuków – przekonują inicjatorzy protestu.

– Planowana inwestycja znalazłaby się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, w odległości 420 m w linii prostej od szkoły podstawowej do której uczęszcza 443 uczniów, 555 m w linii prostej od przedszkola, 543 m od ośrodka zdrowia, 560 m od kościoła, 720 m od urzędu gminy, 252 m od obiektów sportowych oraz rekreacyjnych, na których odbywają się wszystkie wydarzenia sportowo-kulturalne i które są miejscem codziennych spotkań towarzyskich dzieci i młodzieży z naszej miejscowości. Dodatkowo w odległości 128 m znajduje się także zabytkowy zespół dworski w skład którego wchodzą dwór, park, oranżeria oraz stodoła

– czytamy w napisanej petycji do Wojewody Małopolskiego.

Biogazownia miałaby powstać na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na modernizację i rozbudowę kotłowni węglowej i stworzenie tam biogazowni o mocy 499 KW. Biogazownia to zakład produkujący biogaz z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, odpadów organicznych, odpadów poubojowych lub osadu biologicznego ze ścieków. Mieszkańcy Raby Wyżnej obawiają się nie tylko uciążliwego fetoru, ale również zanieczyszczenia powietrza, plagi insektów i gryzoni (takich jak karaluchy, muchy, komary, szczury, myszy), męczącego hałasu, ale również zagrożenia dla środowiska naturalnego, w tym dla ujęcia wody. Inwestor zapewnia, że wspomnianego fetoru nie będzie, a obawy przeciwników wspomnianej biogazowni, są jego zdaniem bezzasadne. Oprócz mieszkańców, tej inwestycji przeciwny jest również Urząd Gminy, który złożył w tej sprawie odwołanie od decyzji starostwa o pozwoleniu na budowę, ponieważ nie został on uznany jako strona postępowania. Wątpliwości urzędu wzbudza lokalizacja zakładu w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych.

W minioną niedzielę (5 lutego) w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie mieszkańców, którego głównym tematem była budowa biogazowni przez prywatnego inwestora. Podczas posiedzenia zbierane były podpisy przeciwko jej budowie, a także propozycji budowy obwodnicy Raby Wyżnej. Obie petycje wraz z podpisami zostaną przekazane do Wojewody Małopolskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

– Tak poważne przedsięwzięcie, jakim jest budowa biogazowni rolniczej powinno być poprzedzone konsultacjami społecznymi, a także przeanalizowane przez niezależnych ekspertów, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i oddziaływania na lokalną społeczność

– reasumują inicjatorzy protestu.

Akcja STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej zachęca, a zarazem przypomina o tym, by w najbliższą sobotę (11 lutego) sympatycy oraz mieszkańcy miejscowości, zebrali się na wspólnym zgromadzeniu, które przyjmie formę konduktu żałobnego. "Żałobnicy" pojawią się o godzinie 12.00 przed budynkiem Urzędu Gminy. W ten sposób chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec budowy biogazowni w centrum wsi.

– Powtarzać to będziemy w kółko i z pełną odpowiedzialnością - ta inwestycja zniszczy Rabę Wyżną i pozbawi godnego życia jej mieszkańców! Bądźcie z nami w sobotę (11 lutego) o godzinie 12:00. Prosimy abyście - oczywiście w miarę możliwości - ubrali się na czarno

– czytamy w zamieszczonym poście na Facebooku STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej.

Przypominamy o sobotnim zgromadzeniu❗︎ Przyjmie ono formę konduktu żałobnego, w którym zamanifestujemy swój sprzeciw...

Opublikowany przez STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej Czwartek, 9 lutego 2023

Protestujący przypominają również o tym, że w piątek (10 lutego) w Kościele Parafialnym w Rabie Wyżnej, o godzinie 18.00, odbędzie się msza święta.

– Przyjdźmy wszyscy, aby wzmocnić się duchowo i pomodlić w intencji dobrego rozwoju Raby Wyżnej i zjednoczenia wszystkich mieszkańców wsi w tej niezwykle ważnej dla nas sprawie

– zachęcają mieszkańcy.

📢 UWAGA ❗❗❗ 📢 Zgromadźmy się jutro (10.02.2023 r.) na Mszy Świętej o godzinie 18:00 w Kościele Parafialnym w Rabie...

Opublikowany przez STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej Czwartek, 9 lutego 2023

Fot. Akcja STOP Biogazowni w Rabie Wyżnej Facebook/ Unsplash/ Edycja własna

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka