poniedziałek, 7 grudnia 2020 15:24

Mieszkańcy gminy Zielonki od nowego roku zapłacą więcej za odbiór i zagospodarowanie odpadów

Autor Aleksandra Tokarz
Mieszkańcy gminy Zielonki od nowego roku zapłacą więcej za odbiór i zagospodarowanie odpadów

Od 1 stycznia 2021 roku w gminie Zielonki wzrosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Zmieni się też sposób odbioru bioodpadów. Co ma wpływ na wzrost cen odbioru odpadów?

Na wzrost ceny mają wpływ m.in. rosnące koszty prac firm wywozowych, prądu, paliw, wysokie wymogi techniczne dla pojazdów do transportu odpadów, nowe obowiązki w zakresie magazynowania odpadów oraz trudności ze zbytem surowców wtórnych. Na koszt odbioru odpadów wpływa też ilość produkowanych śmieci – a ta wzrasta w gminie Zielonki o ponad 10 proc. rocznie. W 2019 roku wyniosła 433 kg na osobę.

Z roku na rok rośnie także ilość odpadów oddawanych na dwa funkcjonujące w gminie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Za okazaniem karty mieszkańca można tam oddawać: odpady wielkogabarytowe, elektroodpady, do 200 kg odpadów budowlanych z gospodarstwa rocznie, 4 sztuki zużytych opon na rok, jak również odpady segregowane.

Cena odbioru odpadów przez firmy systematycznie – z przetargu na przetarg – rośnie. Aktualne stawki opłat od mieszkańców, niezmiennie od 18 miesięcy, nie bilansują systemu odbioru odpadów w gminie. W 2020 roku brakło ponad 2,5 mln zł. Z cen uzyskanych w przetargu z września 2020 roku wynika, że koszt odbioru i zagospodarowania odpadów od mieszkańców w 2021 roku wyniesie ok 12 mln zł. Aby stawka pokrywała koszt wywozu i zagospodarowania zebranych od mieszkańców odpadów oraz działalności punktów PSZOK, powinna wynosić od. 40 zł od osoby miesięcznie.

W Przybysławicach powstaje nowa szkoła. A w niej basen, ścianka wspinaczkowa i plac zabaw
W maju 2019 roku rozpoczęto inwestycję oświatową w Przybysławicach. Jej koszt to prawie 40 mln złotych, a powierzchnia użytkowa wynosi 3,6 tys. m2. Placówka ma mieścić przedszkole i szkołę z basenem oraz halą sportową. Budowa placówki oświatowej w Przybysławicach wkroczyła właśnie w prace wykończe…

Od stycznia 2021 roku nowe stawki odbioru odpadów wyniosą miesięcznie: 32 zł od osoby zamieszkującej w zabudowie jednorodzinnej, 36 zł od osoby zamieszkującej w zabudowie wielolokalowej. Jednocześnie wprowadzono ulgę za kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku w wysokości 3 zł od osoby miesięcznie. Od niekompostujących gospodarstw bioodpady będą odbierane sprzed posesji, z pojemników na odpady biodegradowalne. W związku ze zmianą systemu odbioru bioodpadów od mieszkańców za ich dostarczenie do PSZOK będzie pobierana opłata. Segregowanie odpadów jest już obowiązkowe.

-Co, jako mieszkańcy możemy zrobić, by zapobiec dalszemu wzrostowi stawek? Starać się produkować jak najmniej odpadów, na przykład kompostując bioodpady, czyli trawę, liście, gałęzie i roślinne odpadki z kuchni w przydomowych kompostownikach. Zawsze zabierać torby ekologiczne na zakupy i kupować jak najmniej towarów w jednorazowych, plastikowych opakowaniach, a także dawać rzeczom, których już nie potrzebujemy drugie życie – oddając lub sprzedając komuś innemu. Ważne jest też, by dokładnie segregować odpady i zawsze zgniatać puszki, butelki i kartoniki oraz wypełniać do końca worki na odpady segregowane. Wiele zależy od nas – dodają władze Gminy Zielonki.

inf./fot. Gmina Zielonki

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje