poniedziałek, 12 grudnia 2022 14:05

Mieszkanie w mieście turystycznym – czy to dobra inwestycja?

Autor Artykuł sponsorowany
Mieszkanie w mieście turystycznym – czy to dobra inwestycja?

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych jest doskonałą opcją na ulokowanie oszczędzonego kapitału. Obecnie zakup nieruchomości za gotówkę przechodzi renesans, głównie ze względu na stosunkowo niskie oprocentowanie lokat, oraz wysoką inflację, które wpływa na utratę wartości pieniądza. Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych może okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie pod najem turystyczny. Co to jest mieszkanie inwestycyjne? Jak wygląda oferta lokali inwestycyjnych w miastach turystycznych? Sprawdzimy to na przykładzie stolicy Małopolski – Krakowa.

W 2022 roku popyt na mieszkania na wynajem bardzo mocno wzrósł. Jest to spowodowane przede wszystkim sytuacją geopolityczną na rynku. Wojna w Ukrainie wywołała ogromny napływ ludności, która potrzebowała miejsca do tymczasowego lub stałego osiedlenia. W konsekwencji lokali na wynajem było coraz mniej na rynku, a wysoki popyt spowodował gwałtowny skok opłat dla właścicieli. Brzmi jak idealny bufor do szybkiego zarobku, jednak haczyk tkwi w paru istotnych szczegółach, na które warto zwrócić uwagę.

Co to jest mieszkanie inwestycyjne?

Mieszkanie inwestycyjne to nic innego jak lokal, który jest przeznaczony na wynajem zarówno długo-, jak i krótkoterminowy. Właściciel w nim nie zamieszkuje, oddaje go do użytku najemcy, czerpiąc z tego bezpośrednio zysk.

Pod inwestycję najchętniej kupowane są kawalerki oraz mieszkania 2-pokojowe. Taki układ szybciej znajdzie chętnego najemcę głównie ze względu na koszty odstępnego, jak i czynszu i opłat. To samo dotyczy lokali przeznaczonych pod najem krótkoterminowy. Turysta, który nastawiony jest na zwiedzanie i aktywny wypoczynek w mieście turystycznym nie będzie potrzebował ogromnego metrażu. Mieszkanie przeznaczone na krótki wynajem musi być odpowiednio zaopatrzone, by nie odbiegało od standardu hostelu czy hotelu. Mowa o odpowiednim wyposażeniu zarówno w sprzęty AGD i RTV, jak i akcesoria – np. pościel, ręczniki i sztućce. W przypadku lokali długoterminowych takie wyposażenie jest opcjonalne. Dodatkowo należy pamiętać, że najem o krótkim terminie wymaga więcej uwagi inwestora – musi poświęcić czas na sprzątanie, utrzymanie odpowiedniego standardu oraz promocję lokalu w serwisach oferujących wynajem urlopowy. Wpływ na szybkie znalezienie chętnych turystów, chcących zamieszkać w naszym mieszkaniu podczas wakacji oraz na cenę pobytu, będą miały też standard wykończenia wnętrza oraz lokalizacja.

Lokalizacja, podobnie jak w przypadku kupna mieszkania na własne potrzeby, ma tutaj kluczowe znaczenie. Warto zainwestować w lokal, który znajduje się przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych, jest łatwo dostępny dla przechodniów, ale położony w gęsto zabudowanej okolicy i przede wszystkim jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Dzięki temu, turyści bez problemu dotrą do interesujących miejsc, najczęściej odwiedzanych przez przyjezdnych. Lokale są  często wyceniane na podstawie ich położenia oraz natężenia ruchu pieszo-kołowego w bezpośrednim sąsiedztwie. To sprawia, że nawet w mniej prestiżowej dzielnicy można osiągnąć dobry zysk z inwestycji. Na korzyść wpłynie także z pewnością dostęp do udogodnień w okolicy, takich jak basen, restauracje, kawiarnie, place zabaw, sklepy i wszelkie atrakcje, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie, gdy pogoda nie dopisze, a o to w Polsce nietrudno. Warto pamiętać o tym, że to nie sama nieruchomość jest istotą wakacji. Turyści, szukając miejsca idealnego do wypoczynku, zwracają uwagę na bliską odległość od plaży, gór, tras spacerowych i rowerowych, terenów zielonych, zabytków oraz punktów gastronomicznych.

Mieszkanie inwestycyjne Krakowie

Duże, prężnie rozwijające się aglomeracje, pełne zapierających dech w piersiach zabytków, które przyciągają turystów, są idealnym miejscem do zainwestowania w lokal pod wynajem krótkoterminowy. Takim miastem jest np. Kraków. Dawna stolica Polski i siedziba królów jest dziś bardziej majestatyczna niż kiedykolwiek. Jako jedno z najstarszych miast w kraju, stolica województwa małopolskiego jest prawdziwą perełką narodowego dziedzictwa kulturowego, która przyciąga rzesze turystów z całego świata. Gdzie warto kupić mieszkanie inwestycyjne w tym mieście?

Dobrym pomysłem może być inwestycja Murapol Parki Krakowa, osiedle położone zaledwie 3,5 km od centrum miasta, w pobliżu trzech parków. Równowaga pomiędzy doskonałą komunikacją i przyjaznym sąsiedztwem powoduje, że jest to jedna z tych inwestycji, którymi może pochwalić się Kraków. Dzielnica Prądnik Biały to spokojna część miasta, z której szybko można dojechać do centrum nie tylko samochodem, ale też komunikacją miejską czy rowerem.

- Tuż przy osiedlu znajdują się przystanki autobusowe, planowane jest także uruchomienie linii tramwajowej, co umożliwi szybki dojazd w każde miejsce Krakowa i pozwoli intensywnie korzystać z kulturalnej oferty, będącej jedną z najważniejszych zalet tego miasta. Zaledwie 1,5 km od inwestycji oddalony jest Dworzec Kraków Łobzów. Ułatwi to planowanie podróży i pozwoli oszczędzić czas potrzebny na dojazd. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji Murapol Parki Krakowa znajdują się też galerie handlowe, a w promieniu 350 metrów od osiedla sklepy Lidl i Żabka. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Do wszystkich mieszkań przynależą tarasy z ogródkami na parterze oraz przestronne balkony na wyższych piętrach. Na terenie inwestycji powstał plac zabaw dla dzieci oraz liczne miejsca postojowe, zarówno zewnętrzne, jak i w halach podziemnych. Każde mieszkanie w standardzie zostało wyposażone w pakiet antysmogowy, który chroni wnętrza przed smogiem, zanieczyszczeniami i alergenami. Lokatorzy mają także możliwość korzystania z technologii smart home, która pozwala na zdalne zarządzanie mediami. Potencjalni najemcy z pewnością docenią innowacyjne i ekologiczne udogodnienia wdrożone w tej inwestycji.

W jakich miastach możemy kupić mieszkania inwestycyjne? Kraków, Warszawa czy Gdańsk to duże miejsca, które są dość chętnie zamieszkiwane.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje