piątek, 24 grudnia 2021 15:37

Prof. Horban: Niebawem milion osób trafi do szpitali? Nadciąga tsunami. Żarty się skończyły

Autor Mirosław Haładyj
Prof. Horban: Niebawem milion osób trafi do szpitali? Nadciąga tsunami. Żarty się skończyły

Pojawienie się nowej mutacji koronawirusa może, zdaniem eksperta, sprawić, że niebawem do szpitala trafi nawet milion osób.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw Covid-19, przewodniczący Rady Medycznej ostrzega przed nową mutacją koronawirusa.

-Żarty się skończyły, fakty są bezdyskusyjne. Mamy poważny problem z omikronem, który nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek. Jakby tego było mało, przenosi się znacznie łatwiej niż wariant delta. Do tego dochodzą badania mówiące o tym, że po dwóch dawkach szczepienia odporność relatywnie szybko się zmniejsza. Wirus ma zatem ułatwione namnażanie się, bo układ immunologiczny nie zadziała tak efektywnie, jak w ciągu pierwszych kilku miesięcy po zaszczepieniu. Są już oficjalne dane o tym, że niektóre szczepionki działają słabiej, np. Janssena. W tym przypadku drugą dawkę należy podać już po dwóch miesiącach i powinna być to szczepionka mRNA. Znacznie lepiej sytuacja przedstawia się u osób zaszczepionych innymi szczepionkami, zarejestrowanymi w Unii – trzecią dawkę, przypominającą, powinniśmy podać po pięciu–sześciu miesiącach. W ramach badania finansowanego przez Agencję Badań Medycznych dr Agata Skrzat-Klapaczyńska sprawdza odpowiedź immunologiczną u osób zaszczepionych trzecią dawką. U wszystkich zauważyliśmy, iż poziom przeciwciał anty-S-RBD wzrasta znakomicie, co powinno chronić również przed ciężkim przebiegiem choroby w przypadku zakażenia wariantem omikron. Pamiętajmy też o tym, że nie każdy zna swój układ immunologiczny i nie wie, jak szczepionki będą chronić go faktycznie

-mówi w rozmowie z rp.pl.

Ekspert przypomina, że 90% hospitalizowanych to osoby niezaszczepione i kolejny raz zachęca do przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi:

-Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szanse przeżycia – swoją lub innych. Ten, kto nie zaszczepił się trzecią dawką, też powinien jak najszybciej ją przyjąć.

Profesor podkreśla, że, jeśli fale nałożą się na siebie, za kilka tygodni w szpitalach będzie przepełnienie. Trafić tam może nawet milion osób.

-Musimy się opamiętać. To sprawa życia i śmierci. Zwłaszcza dla osób starszych.

Inf.: rp.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje