sobota, 12 marca 2022 12:30

Niosą pomoc dzień i noc! "Mimo że dokupiliśmy kolejne telefony, wszystkie linie najczęściej są zajęte"

Autor Mirosław Haładyj
Niosą pomoc dzień i noc! "Mimo że dokupiliśmy kolejne telefony, wszystkie linie najczęściej są zajęte"

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę krakowski oddział Caritas włączył się w pomoc uchodźcom. W magazynie na Brzegach od początku zbiórki - podobnie jak w biurze - trwa praca od rana do wieczora.

W biurze Caritas telefony od 7:00 rano do wieczora odbiera kilka osób. Wieczorem koordynatorka bierze ze sobą jeden z nich do domu. Pracownicy niosą Ukraińcom pomoc do późnych godzin nocnych (np. 8 marca, gdy do Przemyśla pociąg z uchodźcami dotarł o 23:00, koordynatorka kwaterowała ich do 3 nad ranem). W akcję organizacji włączyły się parafie, zakony, Akcja Katolicka, a także Ruch Światło-Życie. Zaangażowani wolontariusze to harcerze z 45 KDH drużyny Rybałtki, Trampy oraz 7 KD Wędrowniczki Wataha, szczep Puszcza z Niepołomic oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas,  strażacy z Wieliczki, aspiranci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

O tym, jak pomaga krakowski oddział Caritas rozmawiamy z Agnieszką Homan.

Agnieszka Homan/ fot. archiwum prywatne
Agnieszka Homan/ fot. archiwum prywatne

Czy wiadomo, ile krakowskich parafii włączyło się w pomoc Ukraińcom?
– Do naszej bazy noclegów zgłosiło się kilkadziesiąt parafii, ale wiemy, że wiele robi akcje pomocy na własną rękę albo współpracuje z innymi bazami. Wszystkie parafie zorganizowały zbiórki pieniężne na pomoc uchodźcom. Krakowska Kuria, która jest lepiej poinformowana ode mnie, podaje, że na plebaniach, w domach pielgrzyma, w zakonach i w budynkach należących do parafii przebywa kilkanaście tysięcy uchodźców i że zamieszkali też w budynku samego pałacu biskupiego.

Codziennie do Krakowa trafiają nowi potrzebujący z Ukrainy. Jak sprawdzić, gdzie zawieźć uchodźców. Z kim się kontaktować w tej sprawie?  Jak wygląda przepływ informacji?
– Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz  +48575035647 od 8.00 do 20.00. Zapraszamy też na www.krakowcaritas.pl, gdzie przekazujemy najnowsze informacje. Tam też można sprawdzić listę najpotrzebniejszych rzeczy, którą na bieżąco uaktualniamy. Chęć wolontariatu można zgłosić wypełniając ankietę na https://www.krakowcaritas.pl/strona.php/306_wolontariat__ukraina.html

W specjalnie przygotowanym namiocie wydawane są ciepłe posiłki/Fot.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej
W specjalnie przygotowanym namiocie wydawane są ciepłe posiłki/Fot.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Jak można zgłosić w Caritas, że dana parafia jest gotowa do pomocy?
– Zapraszamy do kontaktu na podany wyżej adres mailowy albo prosimy o telefon. Zresztą lepiej wysłać maila, telefony są najczęściej zajęte, chociaż dokupiliśmy trzy komórki. Trzeci numer przekazywany jest tylko uchodźcom na dworcu.

Jakiej pomocy Caritas oczekuje od parafii. co w tym momencie jest najpotrzebniejsze?
– Potrzebne są miejsca noclegowe, żywność, środki czystości i wszelkie oddolne inicjatywy, które pomogą organizować pomoc. Zaczyna brakować żywności w naszym magazynie dla osób, które już znalazły mieszkanie, ale nie mają z czego się utrzymać. Wielu uchodźców chce znaleźć pracę i w miarę normalnie żyć, czekając na powrót do domu. Nie wiemy, jak długo to wszystko potrwa, ale trzeba tworzyć choćby namiastkę normalności.

Dzięki Caritasowi darmowe schronienie znalazło już około 3500 uchodźców/Fot.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Dzięki Caritasowi darmowe schronienie znalazło już około 3500 uchodźców/Fot.: Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Gotowość do pomocy zgłaszają też osoby prywatne (bez uprzedniego kontaktu z parafią). Jak mogą pomóc? Do kogo się zgłosić i z czym najlepiej?

– Zapraszamy na naszą stronę internetową, na nasz profil na Facebooku. Tam są bieżące informacje o tym, co jest potrzebne, co zbieramy, jakie prowadzimy akcje. Bez dokładnych informacji o wiele trudniej pomagać.

Jaka pomoc ze strony krakowskiej Caritas trafiła już do Ukraińców?
– Dyżurujemy w biurze Caritas od piątku 25 lutego, najpierw do 19.00, potem do 20.00. Nieraz dyżury kończyły się późną nocą. Wiadomo było, że trzeba zacząć organizować pomoc dla Ukrainy natychmiast po rozpoczęciu wojny. Nawiązaliśmy kontakt z polskim księdzem pracującym we Lwowie, żeby mieć bieżące informacje. Stamtąd dostaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy. Zaczęliśmy organizować bazę noclegów i wolontariatu. Większość miejsc noclegowych w bazie zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach. Dzięki naszym dyżurom i ludzkiej solidarności do dziś darmowe schronienie znalazło około 3500 uchodźców.
Osiem tirów z pomocą  humanitarną wyjechało z naszego Punktu Socjalnego do różnych miejscowości w Ukrainie jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Lwów - Brzuchowice, Użhorod, Winnica. Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty, które zabrały pomoc z ponad 75 palet: dary takie jak koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność - w tym jedzenie dla dzieci. Łącznie Punkt Socjalny przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu.
W czwartek Punkt Socjalny przekazał 15 palet ubrań, które zostaną posegregowane i udostępnione uchodźcom w "Szafie Dobra" w dawnej galerii handlowej Plaza Krakowie al. Pokoju 44, którą organizuje Centrum Wielokulturowe w organizuje w dawnej galerii Plaza. Przekazujemy też żywność i koce na Dworzec Główny, gdzie od niedzieli 6 marca prowadzimy Punkt Informacyjny.
Wczoraj powstał punkt wydawania gorącej zupy przed Dworcem Głównym, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.  Od 13.00 do 21.00 są tam wydawane uchodźcom gorące posiłki. Punkt obsługują wolontariusze z różnych wspólnot z naszej diecezji.

Ciężko teraz wybiegać w przyszłość, ale jakie są plany na najbliższe dni?
– Ciężko planować, kiedy nie wiadomo, co będzie. Trzeba działać na bieżąco i być elastycznym. Słowa św. Jana Pawła II „wyobraźnia miłosierdzia” bardzo dobrze tu pasują.

Fot.: tytułowe: Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka