piątek, 27 września 2019 09:26

MNISZÓW: akcja jabłko-cytrynka

Autor Manuel Langer
MNISZÓW: akcja jabłko-cytrynka

Społeczność Szkoły Podstawowej w Mniszowie już po raz ósmy przystąpiła do małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”. W dniu 26 września 2019 roku uczniowie klasy V wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach: asp. szt. Panią Elżbietą Kowal, asp. szt. Panem Piotrem Kulisą uczestniczyli w działaniach edukacyjno – prewencyjnych w ramach akcji „Jabłko czy cytrynka?” Akcja została przeprowadzona w miejscowości Szpitary, gmina Nowe Brzesko.

Takie działanie odbyło się w ramach projektu Edward (European Day Without Road Death) – Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach i jest organizowane od 2016 roku pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

W tym dniu pojazdy poruszające się po trasie Nowe Brzesko – Proszowice były kontrolowanie nie tylko przez policjantów ale również przez piątoklasistów. Kierowcy, których zachowanie nie budziło zastrzeżeń otrzymywali od uczniów w nagrodę jabłko. Natomiast ci, którzy przekroczyli nieznacznie prędkość zamiast mandatu musieli w obecności dzieci zjeść cytrynę (których rozdaliśmy nieco więcej niż jabłek). Każdy kontrolowany kierowca usłyszał wierszyk mówiący o jego zachowaniu na drodze. Uczniowie z uwagą obserwowali zatrzymujących się kierowców, uśmiechem nagradzali tych, którzy przestrzegali przepisów drogowych a smucili się, gdy musieli wręczyć cytrynę. Dzięki takiemu doświadczeniu nasi uczniowie nauczyli się, jak być odpowiedzialnym i bezpiecznym na drodze.

Głównym celem prowadzonych działań było zwrócenie uwagi kierujących na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, stan techniczny pojazdów, a przede wszystkim zapinanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci odstępując od nałożenia mandatu karnego informowali kierowców, że tylko rozwagą oraz umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji na drodze mogą spowodować iż zdarzeń drogowych, których bezpośrednią przyczyną jest brawura oraz lekkomyślność będzie coraz mniej.

Akcja przebiegła bez żadnych zakłóceń i wywoływała uśmiech na twarzach kierowców i uczniów. Przez cały czas towarzyszyła nam słoneczna aura a spacer do Szpitar okazał się kolejną lekcją bezpiecznego poruszania się po drodze.

Info/foto: UMNB

Proszowice - najnowsze informacje