środa, 2 czerwca 2021 06:35

Mocniejsze luzowanie obostrzeń będzie dotyczyć tylko zaszczepionych?

Autor Aleksandra Tokarz
Mocniejsze luzowanie obostrzeń będzie dotyczyć tylko zaszczepionych?

Dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze zauważył, że mocniejsze luzowanie obostrzeń epidemicznych dotyczyć może tylko osób zaszczepionych. Jak dodał, pandemia jeszcze się nie skończyła, a skłonność do szczepień najwyższa jest w szczycie fali zachorowań.

Przedstawiciele Rady Medycznej we wtorek po południu rozmawiali z rządem. Jednym z głównych tematów było dalsze prowadzenie programu szczepień. Zastanawiano się nad kierunkiem jego rozwoju. Debatowano także nad tym, jak przekazać informacje o bezpieczeństwie szczepień oraz o tym, jak kontrować nieprawdziwe argumenty przeciwników tego programu.

Dr Konstanty Szułdrzyński pytany o to, czy czeka nas dalsze luzowanie obostrzeń odparł, że nie bardzo jest już co luzować. - Obecnie obostrzenia epidemiczne i tak zostały w większości zniesione. Te dotyczące np. dużych imprez masowych nie mogą zostać anulowane do momentu, gdy nie zaszczepi się znacząca większość społeczeństwa. Cały czas przewija się w naszych rozmowach ten wątek, że zmierzamy w stronę społeczeństwa dwóch prędkości. Nie będzie już tak, że dalsze luzowanie będzie dotyczyło wszystkich. Nie wygraliśmy z pandemią i ona nadal jest. Dlatego wprowadzane rozwiązania będą zwalniały z obostrzeń osoby zaszczepione. Problemem nie jest 2000 czy 3000 osób zaszczepionych na koncercie, ale taka sama liczba, która nie jest zaszczepiona. Dalsze decyzje w mojej ocenie zmierzały będą w podobnym kierunku co tzw. paszporty covidowe. Część obostrzeń nie będzie więc obejmowała tych, u których mamy potwierdzoną odporność – powiedział dla PAP cytowany przez Business Insider dr Szułdrzyński.

Rada Medyczna chciałaby również, by akcja szczepień w szkołach rozpoczęła się jeszcze przed wakacjami. Oprócz przygotowania logistycznego, istnieje jednak ryzyko, iż w przypadku rozpoczęcia szczepień w czerwcu, dzieci w wakacje nie dotrą na szczepienie drugą dawką. W związku z tym szczepienia w szkołach rozpoczną się prawdopodobnie we wrześniu.

koronawirus najnowsze informacje

inf. Business Insider, fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje