wtorek, 16 czerwca 2020 10:15

Montaż klimatyzacji Kraków

Autor Artykuł sponsorowany
Montaż klimatyzacji Kraków

Ocieplenie klimatu i zmieniające się warunki pogodowe powodują, że regularnie cierpimy z powodu upałów. Żar lejący się z nieba i wysoka temperatura w pomieszczeniach powoduje, że coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzatora. Istnieje wiele producentów oferujących różne modele sprzętu chłodzącego. Warto wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania i będzie posiadał wymagane funkcje.

Klimatyzacja – jaką wybrać?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących systemy chłodzące. W podstawowym podziale wyróżnić można klimatyzatory ścienne (typu split i multisplit), przenośne, kasetonowe, podstropowe, kanałowe i konsolowe. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od potrzeb klienta: ilości pomieszczeń, powierzchni przeznaczonych do schładzania, warunków technicznych, budżetu przeznaczonego na zakup i indywidualnych preferencji.

Dobór odpowiedniego sprzętu to kluczowy moment w całym procesie montażu. Powinien być konsultowany z fachowcami. Firma, z którą akurat się kontaktujesz, powinna udzielić wyczerpujących informacji na temat selekcji i montażu klimatyzatora, jak i samego procesu uruchamiania i konserwacji.

Montaż klimatyzacji – jakie uprawnienia?

Zastanawiasz się komu zlecić montaż klimatyzacji w Krakowie? Wybierz doświadczoną ekipę fachowców, która posiada niezbędne uprawnienia i autoryzacje producentów na sprzęt!

Dobór klimatyzacji to nie tylko kupno urządzenia, ale i zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom. By wybrany sprzęt mógł służyć na lata i nie zagrażał odbiorcom, należy jego montaż zlecić odpowiednio przeszkolonym specjalistom. Warto sprawdzić, czy dana firma lub osoba instalująca posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty.

Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie powinien posiadać instalator, jest certyfikat F-gazowy przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Świadectwo Kwalifikacji w zakresie instalacji, obsługi technicznej i napraw instalacji chłodniczych, to kolejne uprawnienie wymagane do wykonywania prac z klimatyzatorami.

Po dokonanym wyborze konkretnego modelu niezbędne jest, by sprawdzić, czy dany sprzęt posiada autoryzację producenta. Odpowiedni certyfikat w tym w zakresie zapewni pełną gwarancję na produkt. W przypadku braku autoryzacji użytkownik może zostać pozbawiony gwarancji.

Instalacja klimatyzacji - usługa kompleksowa

Prawidłowy montaż klimatyzacji musi składać się z kilku etapów. Zachowanie wymaganych procedur spowoduje, że instalacja zamontowana będzie poprawnie i fachowo, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom. Kompleksowość usługi zapewnią:

  1. Wizja lokalna – podczas wstępnej wizyty instalatorzy powinni szczegółowo zbadać warunki techniczne pomieszczenia, w którym ma być montowany klimatyzator.
  2. Ofertowanie pod kątem preferencji klienta – oferta powinna być stworzona pod kątem preferencji klienta (wygląd, cena, odpowiednie parametry techniczne). Na podstawie wcześniejszego wywiadu należy uwzględnić szczegółowy zakres prac instalatorskich wliczonych w cenę. Sama umowa to gwarancja odpowiedzialności za wykonane prace. Dokument stanowiący podstawę do ewentualnego egzekwowania swoich praw powinien być przejrzysty i zrozumiały.
  3. Dostarczenie sprawnego sprzętu – urządzenie przeznaczone do montażu powinno być nowe, pozbawione wad i wyposażone w pełną gwarancję producenta.
  4. Prawidłowy montaż – instalacja klimatyzacji zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
  5. Rozpoczęcie pracy klimatyzatora i testy szczelności – test szczelności i napełnienie urządzenia czynnikiem chłodzącym powinno być wykonane przez instalatorów posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie serwisowania, obsługi technicznej i montażu urządzeń chłodniczych.
  6. Konserwacja – jednym z najważniejszych etapów serwisowania jest uzupełnianie klimatyzatora czynnikiem chłodzącym. Jednak należy pamiętać też o regularnym odgrzybianiu i wymianie filtrów. Warto zaznaczyć, że brak konsekwencji w serwisowaniu może wiązać się z utratą gwarancji producenta.
  7. Naprawa – w przypadku wad ukrytych lub innych usterek, należy powiadomić odpowiedni serwis.

Montaż klimatyzacji, a gwarancja

W zależności od producenta gwarancja na klimatyzatory z reguły ustalana jest na 3 lata. Dokładne warunki gwarancyjne określone są w karcie gwarancyjnej dołączonej do sprzętu. Utrzymanie zabezpieczenia często uwarunkowane jest wykonaniem przeglądu. Zwykle dystrybutor wymaga dwukrotnego przeglądu w ciągu roku wykonanego przez firmę, która zajmowała się montażem. Brak okresowych przeglądów przez autoryzowany punkt serwisowy skraca zazwyczaj okres gwarancji do 12 miesięcy.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje