wtorek, 21 stycznia 2020 16:03

Można je podczepić pod śmigłowcem, albo zrzucać z samolotów. Nowe pojazdy krakowskich spadochroniarzy

Autor Tomasz Stępień
Można je podczepić pod śmigłowcem, albo zrzucać z samolotów. Nowe pojazdy krakowskich spadochroniarzy

Żołnierze z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej dostali nowy sprzęt. To pojazdy o wysokiej mobilności. Mogą przewozić żołnierzy, holować lekką artylerię czy transportować chorych, rannych, lub poszkodowanych na polu walki. 15 takich pojazdów żołnierzom 6. Brygady Powietrznodesantowej przekazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Żołnierze z 6. brygady dysponują wszystkim tym, co umożliwia im skuteczne i szybkie działanie - przecież to jednostka powołana do tego, żeby w sposób bardzo szybki interweniować, żeby bardzo szybko wykonywać zadania jakie są jej postawione. 6. Brygada Powietrznodesantowa to elita Wojska Polskiego, także bardzo się cieszę, że dzięki tym pojazdom będą mogli szybciej, sprawniej przemieszczać się. Już podczas ćwiczeń DEFENDER, które odbędą się w tym roku, wykorzystane zostaną te zdolności - powiedział szef resortu obrony.

Pojazd wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności przeznaczony do desantowania techniką spadochronową oraz przyczepa specjalna do pojazdu wojsk aeromobilnych wysokiej mobilności przeznaczone będą do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku po desantowaniu oraz w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie nie mniejszej niż 1000 kg. Sam pojazd będzie mógł służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia, albo występować w roli CASEVAC, tj. służyć do transportu chorych, rannych, lub poszkodowanych na polu walki.

Pojazdy mogą być transportowane przez śmigłowiec (pojazd jest podczepiany pod pokładem), ale są również przystosowane do zrzutu na platformie desantowej PDS typu „V” 108” 12 ft z pokładu samolotów C-130 lub C-295M. Ze względu na ciężar (pojazdu i platformy) do desantowania wykorzystywane będą dwa spadochrony o powierzchni 700 metrów kwadratowych każdy.

Info i fot: MON

Kraków - najnowsze informacje