sobota, 30 października 2021 05:30

MZ apeluje, ale nie nakazuje w sprawie 1 listopada i sprawdza odpowiedzialność Polaków

Autor Mirosław Haładyj
MZ apeluje, ale nie nakazuje w sprawie 1 listopada i sprawdza odpowiedzialność Polaków

Ministerstwo zdrowia nie wprowadza nakazu noszenia maseczek w przestrzeni otwartej w związku z Wszystkimi Świętymi, ale apeluje, by na cmentarzach o nich nie zapominać.

Podczas konferencji w Centrum Pediatrii w Sosnowcu Adam Niedzielski zaapelował do rodaków, aby, podczas nawiedzania cmentarzy, nosić maseczki:

– Stosujmy maseczki również na cmentarzach. Nie będzie żadnej ostrej regulacji, to jest odwoływanie się do odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich i swoje otoczenie. W polskiej tradycji tłumnie odwiedzamy cmentarze. Liczba osób odwiedzająca miejsca pamięci jest dużo. Pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu. Myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista i będzie miała maseczkę.

Minister zdrowia powiedział, że nastąpiło odzwyczajenie od noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, ale w wakacje było to uzasadnione:

– Ja wiem, że przez okres wakacji się trochę odzwyczailiśmy, bo i więcej przebywaliśmy na dworze, i też liczba zakażeń w Polsce podczas wakacji była bardzo mała.

Minister zdrowia wypowiedział się również na temat sytuacji epidemicznej. Jego zdaniem wygląda ona lepiej niż o tej porze w minionym roku:

– Cały czas pracujemy nad dostosowaniem infrastruktury łóżkowej do tych potrzeb, które pojawiają się w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń. Cały czas mamy też świadomość, że porównując się z poprzednim rokiem, ta sytuacja jest o wiele lepsza. Różnice widać też w hospitalizacjach. Ich mamy 5600, a rok temu było 12 tysięcy. Warto pamiętać, że to efekt szczepień, tego, że już ponad 60 procent się zaszczepiło. W tej chwili głównym priorytetem jest pilnowanie wydolności systemu opieki zdrowotnej, czyli nadążanie z liczbą łóżek, nadążanie umiejętne - nie tworzymy zbyt dużego buforu, bo cały czas potrzeby wynikające z leczenia w innych zakresach są ogromne.

Inf.: MZ

Polska

Polska - najnowsze informacje