poniedziałek, 25 marca 2024 13:37

Na co zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu do koszenia trawy?

Autor Artykuł sponsorowany
Na co zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu do koszenia trawy?

Dostępne na rynku maszyny do koszenia trawy są bardzo różnorodne. W sklepach znajdziemy małe oraz duże kosiarki zarówno elektryczne jak i spalinowe. Zapracowani ogrodnicy mogą również zaopatrzyć się w roboty koszące lub w traktorki.

Jak jednak dobrać maszynę odpowiednią do naszego trawnika?

Rodzaje sprzętów

Wybór urządzeń do koszenia trawy jest bardzo szeroki. Nie ma jednej, uniwersalnej maszyny. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Maszyny koszące możemy podzielić na:

● Kosiarki z napędem ręcznym
Jest to wygodne rozwiązanie dla tych z nas, którzy chcą kosić niewielkie trawniki, a także w miejscach, w których utrudnione jest manewrowanie maszyną. Koszenie odbywa się poprzez ruch całej maszyny.

● Kosiarki elektryczne
Ten rodzaj kosiarek możemy jeszcze podzielić na podkategorię zależną od źródła zasilania. Mówimy tutaj o kosiarkach z zasilaniem akumulatorowym, kosiarki sieciowe oraz urządzenia hybrydowe. Tego typu urządzenia znajdziesz m.in. tutaj: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-elektryczne.cat.

● Kosiarki spalinowe

Ich główną zaletą jest brak potrzeby dostępu do źródła prądu. W porównaniu do kosiarek elektrycznych posiadają większą moc oraz szerokość koszenia, umożliwiające koszenie gęstej trawy czy twardych łodyg. Ten typ kosiarek opiera swoje działanie na silniku spalinowym. Niektóre kosiarki posiadają również napęd, ułatwiający pracę na nierównym terenie. Możesz sprawdzić modele dostępne np. na: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/maszyny-ogrodnicze/kosy-i-podkaszarki.cat.

● Podkaszarki

Są to urządzenia wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach, np. do koszenia trawy wzdłuż ogrodzenia. W tym przypadku elementem tnącym może być metalowe ostrze lub nylonowa żyłka.

● Roboty koszące

Po początkowym zaprogramowaniu takich informacji jak na przykład godziny i dni pracy całą resztę wykonują same. Ładowanie akumulatora następuje w stacji dokującej.

● Traktorki

W przypadku bardzo dużych powierzchni wymagających naszej uwagi wygodnym rozwiązaniem jest użycie samobieżnej kosiarki traktorowej, np.: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki.cat. Zaletą tego typu urządzeń jest możliwość dodatkowego wykorzystania ich przy odśnieżaniu czy zbieraniu liści.

Jak dobrać sprzęty

Wybór jednej z powyższych maszyn powinien być uzależniony w głównej mierze od powierzchni naszego trawnika oraz ukształtowania terenu.

W przypadku małych trawników wystarczy nam kosiarka o napędzie ręcznym. Trawniki o powierzchni do około 500 metrów kwadratowych możemy kosić modelami o napędzie akumulatorowym. Do dwukrotnie większych trawników nadają się kosiarki elektryczne sieciowe. Maszyny spalinowe są optymalne dla trawników, których powierzchnia zawiera się w zakresie od 1500 do 3000 metrów kwadratowych. Traktorki stosujemy w przypadku jeszcze większych powierzchni.

Po wybraniu typu kosiarki musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Zaliczamy do nich: szerokość koszenia, przyrząd tnący, moc silnika. W przypadku kosiarek z koszem istotna będzie również jego pojemność.

Właściwa kosiarka

Istnieje kilka kryteriów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem kosiarki. Nie oznacza to jednak, że nie możemy korzystać z kosiarki spalinowej przy małych trawnikach, a kosiarki elektrycznej przy większych. To zależy od naszych indywidualnych preferencji, ukształtowania terenu oraz np. dostępu do zasilania (gdy rozważamy kosiarkę elektryczną).

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz naszego trawnika.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka