czwartek, 17 czerwca 2021 12:27

Na czym polega gra w siatkówkę?

Autor Artykuł zewnętrzny
Na czym polega gra w siatkówkę?

Czasem mówi się, że piłka siatkowa to jeden z ulubionych sportów Polaków. Siatkówka jest sportem drużynowym. Biorą w nim udział dwie drużyny, a każda z nich liczy po siedmiu zawodników.

Ich udział w grze rozkłada się następująco: na boisku mamy zawsze jednego rozgrywającego oraz jednego atakującego, dwóch środkowych, dwóch przyjmujących i osobę, której zadaniem jest obrona. Osobę tę nazywamy „libero”.

Przebieg gry w siatkówkę

W odróżnieniu od piłki nożnej i piłki ręcznej, w których to dyscyplinach można używać albo wyłącznie nóg, albo rąk, w siatkówce można odbijać piłkę dowolną częścią ciała, jednak najczęściej i tak są to ręce. Piłka musi przelecieć nad siatką i dotknąć boiska w wyznaczonym miejscu po stronie drużyny przeciwnej. Dopuszcza się trzy odbicia na zespół (są to odbiór, wystawa i atak). Kolejne zostaną uznane za błąd. Punkty w grze w siatkówkę można zdobywać dwojako. Pierwszy sposób już znamy – punkt nalicza się, gdy piłka trafi w odpowiednie miejsce na połowie boiska przeciwników. Drugi zaś sposób polega na tym, że piłka może upaść poza liniami pola gry, a punkt zostanie naliczony, jeśli wcześniej zawodnik drugiej drużyny dotknie piłki którąkolwiek częścią ciała. Zakłady bukmacherskie Euro 2020 to gwarancja niezwykłej rozrywki i wyjątkowych chwil wraz z towarzyszącymi emocjami w trakcie meczów piłkarskich.

W innych dyscyplinach, które są bardziej kontaktowe, zadaniem osoby sędziującej jest także zwrócenie szczególnej uwagi na relacje pomiędzy zawodnikami. Tutaj ten aspekt schodzi na dalszy plan, za to dokładniej musi się przyglądać akcji na boisku, zagrywkom i wszelkim wydarzeniom podczas meczu. Nie zostało to podkreślone, ale tych sędziów może być od dwóch do czterech podczas jednej rozgrywki. Każdy z nich pełni wówczas inną funkcję. Ten, który pełni rolę głównego sędziego stoi na podwyższeniu – zapewnia mu to lepszy ogląd sytuacji na boisku. Przy liniach końcowych wyznaczonych na boisku stoją kolejni.

Siatkówka a zdrowie – czy warto w nią grać?

Po co właściwie chcemy grać w siatkówkę, jeśli nie zajmujemy się tym profesjonalnie? Czy to ma w ogóle jakiś sens? Jak najbardziej! Jakby na to nie spojrzeć – gra w piłkę siatkową to wspaniały sposób na regularny ruch w codziennym życiu. Siatkówka ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i z pewnością warto poświęcać czas nawet na amatorskie rozgrywki. Zwiększa ona ogólną wydolność organizmu oraz wydolność oddechową – pływa na zwinność i ogólną sprawność, tak ważną na co dzień.

Jak każdy sport, siatkówka uczy dyscypliny i zasad „fair play”, opartych na wzajemnym szacunku i respektowaniu ogólnie przyjętych norm i zachowań. Pokonywanie kolejnych trudności na boisku pozwala zawodnikom uwierzyć w siebie, we własne możliwości i poszerzać swoje granice. Bez wątpienia korzystnie wpływa na kształtowanie charakteru. W duchu rywalizacji łatwiej podejmować się wyzwań.

Nie bez znaczenia jest także wpływ siatkówki na zdrowie psychiczne. Ruch przyczynia się do uwolnienia naszego organizmu od nagromadzonego stresu. Poza tym za sprawą endorfin już podczas gry poczujemy przypływ radości. Gra w siatkówkę może być także idealną lekcją współdziałania z innymi osobami. Jako jednostka w tej grze niewiele osiągniemy.

Natomiast działając zespołowo, gdy przyświeca nam jeden cel, mamy szansę na zwycięstwo. Choć zdrowy egoizm czasem się przydaje, to na boisku nie ma on racji bytu. Chcąc wygrać, trzeba umieć współdziałać z innymi. Tylko razem, w zgodzie, wzajemnym szacunku i określonej strategii można wiele osiągnąć. W siatkówkę może grać w zasadzie każdy – od dzieci i młodzieży po osoby starsze. Warto spróbować dla rozrywki, socjalizacji, jak i zdrowia.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka