środa, 10 marca 2021 10:27

Na horyzoncie zwolnienia pracowników i ograniczenia kursów. Sądeckie MPK z problemami

Autor Aleksandra Tokarz
Na horyzoncie zwolnienia pracowników i ograniczenia kursów. Sądeckie MPK z problemami

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne znajduje się na skraju upadłości. O doprowadzenie do takiego stanu prezydent Ludomir Handzel oskarża radnych. MPK ogłasza, że bez dofinansowania ze strony miasta nie da sobie rady. Na horyzoncie są zwolnienia części załogi i ograniczenie kursów.

Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu zaszkodzić miały decyzje podjęte w grudniu ubiegłego roku, według których wprowadzono poprawki do projektu budżetu, przygotowanego przez prezydenta. Dotacja dla MPK została wówczas zmniejszona z 19 mln do 15 mln złotych, a brakujące 4 mln mają być teraz głównym powodem, dla którego spółka znajduje się w trudnej sytuacji. Kwota, która miała pokryć koszt wprowadzonej w mieście darmowej komunikacji dla osób, które posiadają kartę nowosądeczanina została przeznaczona na dopłaty za wodę i ścieki dla mieszkańców.

Sytuacji sądeckiego MPK poświęcona była nadzwyczajna sesja rady miasta, która odbyła się we wtorek, 9 marca. – Apelujemy do prezydenta Ludomira Handzla o przygotowanie projektu uchwały dotyczącego zwiększenia dofinansowania spółki MPK, ale nie kosztem rezygnacji z innych form wsparcia, na przykład dopłaty do wody i ścieków - mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Michał Kądziołka. Jak dodał, sesja miała być odwróceniem uwagi od kluczowych spraw w mieście, to znaczy wyjaśnienia sytuacji w spółce NOVA.

Jak tłumaczył zastępca prezydenta Nowego Sącza uzyskanie 4 milionów złotych nie jest możliwe znikąd, jeśli nie z tych dopłat.

- 15 mln złotych nie starczy na utrzymanie spółki. Jeśli rekompensata nie zostanie zwiększona trzeba będzie podejmować drastyczne działania. Nie chcemy, żeby grano naszą spółka. Apeluję o przywrócenie tych pieniędzy, gdyż chcemy działać - mówił Jerzy Leszczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Dyskusja trwała dwie godziny i nie przyniosła żadnych zmian. W ciągu tygodnia przygotowany ma zostać szczegółowy plan działań z uwzględnieniem pracowników i ewentualnych ograniczeń w kursach autobusowych. Odpowiedzialnym za jego opracowanie jest zarząd spółki, zaś ostateczną decyzję będzie musiała podjąć rada miasta.

Muszyna. Sala tortur, więzienie, zabytkowe piwnice. Wkrótce będą mogli zobaczyć je turyści
Prace przy rewitalizacji zabytkowego ratusza w Muszynie dobiegają końca. Wkrótce będzie on dostępny dla zwiedzających. Największa atrakcją ratusza będą zrekonstruowane piwnice, w których przed laty przechowywano wino i towary. Ale nie tylko.

fot. Wikipedia/Szymon Fecko - zbiory prywatne autora

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje