wtorek, 29 sierpnia 2023 16:03

Na Sądecczyźnie w nocy rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów aktywni

Autor Patryk Trzaska
Na Sądecczyźnie w nocy rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów aktywni

Seniorzy miejcie się na baczności. Oszuści tym razem dzwonili w nocy do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za krewnego wnuczkę lub wnuka. Wykorzystywali legendę, że spowodowali wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknęli konsekwencji prawnych.

Policjanci  apelują, że w takich sytuacjach należy pamiętać, iż oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę. W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy funkcjonariusze po raz kolejny apelują o ostrożność.

W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!).

Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe. Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.

Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

inf./fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka