piątek, 2 kwietnia 2021 13:16

Na Słowacji godzina policyjna, ale kościoły otwarte pod pewnym warunkiem

Autor Mirosław Haładyj
Na Słowacji godzina policyjna, ale kościoły otwarte pod pewnym warunkiem

Rząd Republiki Słowackiej zdecydował, że od czwartku (1 kwietnia) będzie można nawiedzać kościoły. To wyjątek od wprowadzonej, w celu walki z koronawirusem, godziny policyjnej.

Do tej pory często zdarzało się, że słowacka policja zamykała kościoły. Po rozmowie ministra finansów kierującego Ministerstwem Zdrowia Eduarda Hegera z przewodniczącym słowackiego episkopatu, abp. Stanislavem Zvolenským, rada ministrów wyraziła zgodę na nawiedzanie kościołów od 1 kwietnia w celu "duszpasterstwa indywidualnego". To wyjątek od wprowadzonej, w celu walki z koronawirusem, godziny policyjnej.

– Cieszymy się, że rząd zdecydował się na prawne zagwarantowanie chociażby możliwości indywidualnej opieki duszpasterskiej. Zgodnie z decyzją rządu droga do i z kościoła będzie zwolniona z restrykcji godziny policyjnej. Osoby, które tego pragną, mogą przynajmniej pomodlić się prywatnie w kościele, zgodnie z obowiązującymi przepisami higienicznymi. Do tej pory niestety wielokrotnie zdarzało się, że policja zamykała kościoły. Wierzymy, że niebawem zostanie zniesiony zakaz publicznego sprawowania kultu. Rozważana możliwość celebrowania na świeżym powietrzu jest lepsza niż całkowity zakaz

– powiedział cytowany przez KAI rzecznik Konferencji Biskupów Słowacki, ks. Martin Kramara.. Rząd zdecydował, że warunki wykonywania indywidualnej opieki duchowej określi Główny Urząd Sanitarny Republiki Słowackiej.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: KAI
Fot.: Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje