wtorek, 31 stycznia 2023 07:47

Najemca nie płaci - jak wyegzekwować należności?

Autor Artykuł sponsorowany
Najemca nie płaci - jak wyegzekwować należności?

Twój najemca od wielu miesięcy nie reguluje faktur za najem. Usługodawcy grożą odcięciem energii elektrycznej i wstrzymaniem dostawy pozostałych mediów do zajętego lokalu. Powstałe zadłużenie obciąża Twój portfel i zaczyna realnie zagrażać Twojej płynności finansowej. Masz już dość telefonicznych ponagleń i próśb, które dłużnik ignoruje?

Najwyższy czas na podjęcie kroków windykacyjnych

Choć sięgałeś do rozmaitych narzędzi, by uchronić się przed zawarciem umowy z nieuczciwym najemcą, nie udało Ci się tego uniknąć. Nie martw się - możesz odzyskać swoje pieniądze. Wszystko zależy od mądrze prowadzonej windykacji. Windykacja prowadzona w profesjonalny sposób może przynieść oczekiwane rezultaty, szybciej niż myślisz!

Przede wszystkim działaj metodycznie! Zanim zaczniesz wysyłać do dłużnika pisemne monity lub samodzielnie napisane wezwania do zapłaty, dowiedz się jak to zrobić. Jak myślisz, czy dłużnik przestraszy się pisma naszpikowanego kolokwializmami, bez wskazania terminów czy sposobów rozwiązania sprawy? Nieroztropne kroki mogą oddalić Cię od odzyskania pieniędzy.

Pamiętaj! Kluczem do sukcesu jest znajomość mechanizmów windykacyjnych. Zanim przystąpisz do windykacji, korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy, takich jak baza wiedzy Vindicat!

Egzekwując zaległości od najemcy, przygotuj się na następujące kroki windykacyjne:

●       polubowne,

●       sądowe,

●       komornicze.

Na samym początku przeprowadź z najemcą profesjonalną rozmowę. Poinformuj go o przysługującym Ci prawie do naliczenia odsetek czy wpisaniu jego danych na listę krajowego rejestru dłużników. Zaznacz, że dalsze uchylanie się od płatności może doprowadzić do egzekucji komorniczej. Sam przyznasz, że słowa „egzekucja” i „komornik” budzą respekt. Świadczą o podjęciu przez wierzyciela konkretnych kroków w walce o pieniądze.

Wezwanie do zapłaty - podstawowe narzędzie windykacji polubownej

Jeżeli Twoje dotychczasowe działania nie przyniosły rezultatów, czas na wezwanie do zapłaty. Poprawnie sformułowane zawiera niezbędne informacje dotyczące wierzyciela, dłużnika, zaległości oraz sposobów rozwiązania sprawy.

Zbieraj dokumenty!

W sprawach windykacyjnych dowody stanowią ogromną wartość. Nie wyrzucaj starych umów czy faktur — nigdy nie wiesz kiedy mogą okazać się przydatne. Ich istotność zauważysz szczególnie w przypadku postępowania sądowo-egzekucyjnego.

Jeśli skierujesz sprawę do sądu, okazanie dokumentacji powstałego zadłużenia oraz dowodów polubownego załatwiania sprawy będzie niezbędne!

Dochodząc roszczeń w przypadku nieuczciwego najemcy, szczególnie przydatne będą:

●       umowa najmu,

●       oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji,

●       protokół odbioru mieszkania z dnia podpisania umowy (po rozwiązaniu umowy protokół końcowy),

●       korespondencja między wynajmującym i najmującym,

●       pisemne wezwania do zapłaty,

●       rachunki za media,

●       udokumentowany wykaz zaległości.

Przeczytaj również artykuł: Jak windykować nieuczciwego najemcę.

Vindicat - odzyska Twoje pieniądze za Ciebie!

Stajesz przed koniecznością windykacji dłużnika po raz pierwszy? Sprawa kosztuje Cię wiele nerwów, a czas, jaki poświęcasz na zaspokojenie roszczeń na własną rękę, okazuje się straconym? Nie martw się — eksperci Vindicat przeprowadzą Cię przez cały proces windykacyjny!

Vindicat to profesjonalna firma windykacyjna, wspierająca wierzyciela na każdym etapie dochodzenia roszczeń. Aż 93% powierzonych spraw znalazło szczęśliwy finał w drodze windykacji polubownej!

W systemie znajdziesz m.in.:

●       zautomatyzowaną wysyłkę powiadomień i dokumentów do dłużnika,

●       personalizowane wzory pism (w tym wezwania do zapłaty),

●       stały monitoring płatności,

●       gromadzenie wszystkich dokumentów dotyczących Twojej sprawy w jednym miejscu,

●       profesjonalną bazę wiedzy.

Zastanawiasz się, czy zaangażowanie firmy windykacyjnej będzie dla Ciebie opłacalne? Z Vindicat pozbędziesz się wszelkich obaw! Opłata za usługę pobierana jest dopiero po odzyskaniu pieniędzy. W zależności od Twojej sytuacji możesz wybrać model prowizyjny - 6% uzyskanej kwoty lub model abonamentowy - 79 zł miesięcznie.

Z Vindicat cały czas masz rękę na pulsie! Korzystając ze wsparcia naszych specjalistów, możesz windykować o każdej porze, bez wychodzenia z domu! Zatroszcz się o własne finanse, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia Vindicat!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka