czwartek, 4 maja 2023 12:53, aktualizacja rok temu

Najlepiej zarabiający lekarze w Polsce - zobacz, jakie są stawki

Autor Artykuł sponsorowany
Najlepiej zarabiający lekarze w Polsce - zobacz, jakie są stawki

Choć w mediach ciągle mówi się o kryzysie w państwowej służbie zdrowia, to większość lekarzy może liczyć na zaskakująco wysokie zarobki. Niektórzy za godzinę pracy otrzymują nawet kilkaset złotych, choć dotyczy to jedynie najbardziej doświadczonych specjalistów. W praktyce stawki lekarzy są znacznie niższe, choć dużo atrakcyjniejsze, niż w przypadku pozostałych zawodów medycznych. Jakie specjalizacje są najbardziej opłacalne i ile zarabiają ich przedstawiciele?

Psychiatra

Psychiatria w Polsce jest w permanentnym kryzysie, a coraz więcej lekarzy tej specjalizacji rezygnuje z zatrudnienia w publicznych szpitalach i decyduje się na pracę na własny rachunek. Nie ma co się dziwić – gabinet psychiatryczny może przynosić ogromne dochody, o ile lekarz cieszy się doskonałą renomą. Sprawdźmy, ile zarabia psychiatra i co wpływa na jego wynagrodzenie.

Średnie zarobki psychiatry prowadzącego własny gabinet to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Lekarze zatrudnieni w placówkach publicznych mogą liczyć na niższe pensje, choć często rekompensują je dodatkowymi dyżurami w prywatnych placówkach medycznych. Wysokość wynagrodzenia psychiatry zależy od renomy, doświadczenia, specjalizacji oraz miejsca wykonywania działalności. Najlepiej zarabiają doświadczeni lekarze z dużych miast, którzy mogą pochwalić się dużą skutecznością oraz rozpoznawalnością.

Okulista

Okuliści nie mogą się pochwalić aż tak wysokimi zarobkami jak psychiatrzy, ale ich pensje wciąż są dobre – znacznie wyższe, niż w przypadku lekarzy rodzinnych. Specjalizacja z okulistyki jest trudna i rzadko wybierana wśród studentów, co przekłada się na relatywnie niewielką liczbę okulistów pracujących w Polsce. Dobry lekarz specjalizujący się w chorobach oczu może liczyć na pensję w wysokości od 5 do 10 tys. złotych miesięcznie. Znacznie więcej zarabia się w prywatnej służbie zdrowia, choć wielu okulistów pracuje na raz w kilku miejscach, co dodatkowo zwiększa ich wynagrodzenie.

Endokrynolog

Endokrynolog, czyli lekarz od hormonów oraz gruczołów w organizmie, to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalizacji lekarskich. Braki w tym zawodzie są znaczące, co przekłada się na ogromne kolejki w publicznej służbie zdrowia, sięgające nawet kilku lat. Większość endokrynologów pracuje w prywatnych placówkach zdrowotnych i może liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Kardiolog

Kardiologów w Polsce jest wielu, ale pracy im nie brakuje, bo na choroby serca oraz układu krążenia cierpi większość Polaków. Zarobki kardiologów są wysokie – mogą oni liczyć na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Zdarza się, że najlepszy specjaliści zajmujący się kardiochirurgią zarabiają nawet kilka razy tyle. W przypadku kardiologów najważniejsze jest doświadczenie, które zdobywa się na przestrzeni wielu lat praktyki. Wybór ten specjalizacji daje gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy, nawet jeśli nauka jest równie wymagająca, co w przypadku okulisty lub endokrynologa!

Immunolog

Immunolog to lekarz zajmujący się leczeniem wrodzonych oraz nabytych zaburzeń odporności. Zazwyczaj są to rzadkie choroby (za wyjątkiem białaczki), a ta specjalizacja nie cieszy się ogromną popularnością wśród polskich lekarzy. Mimo to popyt na nią jest ogromny. Doświadczeni immunolodzy mogą liczyć na zarobki osiągające nawet 15 tys. złotych miesięcznie. Zazwyczaj zatrudniają ich szpitale specjalistyczne oraz uczelnie medyczne, a immunolodzy często pracują jako naukowcy poszukujący metod leczenia chorób autoimmunologicznych.

Onkolog

Nowotwory to najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci w Polsce, a ich leczenie wymaga ogromnego doświadczenia oraz wiedzy. Najpierw trzeba je jednak zdiagnozować, a to nie zawsze się udaje – warto zadbać o to, by diagnozę postawił doświadczony onkolog. Lekarze tej specjalizacji zarabiają kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Onkolodzy zazwyczaj specjalizują się w leczeniu konkretnych rodzajów nowotworów, a wielu z nich wybiera karierę naukową – uczelnie chętnie zatrudniają ich do prowadzenia badań oraz wykładów dla studentów.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka