poniedziałek, 20 maja 2024 04:56

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce z niemałym dofinansowaniem. Będzie nowocześnie

Autor Mirosław Haładyj
Najstarszy ogród botaniczny w Polsce z niemałym dofinansowaniem. Będzie nowocześnie

Z okazji 660. rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ogród Botaniczny otrzyma blisko 6,7 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich na odbudowę oranżerii.

Dzięki udzielonemu wsparciu budynek oranżerii na terenie ogrodu zostanie odbudowany i rozbudowany. Chodzi m.in. o zimownik, w którym przechowywane są kolekcje roślin z ciepłych krajów w okresie zimowym.

-To ogromna radość, że możemy dzisiaj - już z kolejnego okresu finansowania, czyli perspektywy 2021-2027 z Funduszy Europejskich dla Małopolski - przekazać Państwu promesę w wysokości ponad 6,6 mln złotych na to, aby w dalszym ciągu modernizować i rozbudowywać Ogród Botaniczny. Dzisiejsze spotkanie jest uroczyste także z drugiego powodu – przekazania najwyższej nagrody Województwa Małopolskiego – platynowej Polonii Minor

- podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Na terenie ogrodu powstaną udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: pochylnia i platforma dla osób poruszających się na wózku.

Dzięki udziwlonwmu wsparciu Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie nie tylko najstarszym tego typu miejscem w Polsce, ale także najnowocześniejszym.

-Dzięki tej inwestycji Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie już nie tylko najstarszym tego typu miejscem w Polsce, ale również najnowocześniejszym. Odtworzona, rozbudowana oranżeria zapewni egzotycznym roślinom lepszą ochronę, a dodatkowe prace i działania przewidziane w ramach realizacji projektu sprawią, że zwiedzanie ogrodu będzie jeszcze łatwiejsze i ciekawsze dla wszystkich gości

- zaznaczył marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

- W imieniu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego bardzo dziękuję za ten kolejny finansowy dar. Myślę, że będzie on pięknie wykorzystany przy odbudowie oranżerii. Ogród jest odwiedzany przez wszystkich, od przedszkolaków do seniorów. Inwestowanie w to miejsce to nie tylko obowiązek Uniwersytetu czy samorządu województwa, ale każdej instytucji, która ma środki finansowe. To jest przykład, jak dobro uniwersyteckie jest wykorzystywane praktycznie przez całe społeczeństwo – zaznaczył prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka