piątek, 27 maja 2022 07:45

"Nasz kapitan odszedł na wieczną wartę". Zmarł ostatni sądecki partyzant zbrojnego podziemia antykomunistycznego

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Nasz kapitan odszedł na wieczną wartę". Zmarł ostatni sądecki partyzant zbrojnego podziemia antykomunistycznego

26 maja zmarł kapitan Józef Stojek ps. "Gryzoń". Senior był ostatnim żyjącym w Nowym Sączu Żołnierzem Wyklętym.

O śmierci Józefa Stojka poinformowała w mediach społecznościowych GRH "Żandarmeria".

– Na wieczną wartę odszedł nasz Kapitan, Józef Stojek. Ostatni sądecki partyzant zbrojnego podziemia antykomunistycznego

– czytamy.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 28 maja o godz. 15.00 w Kościele Trójcy Świętej. Ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Dąbrówce (Nowy Sącz).

– Zmarł nasz drogi brat w Chrystusie, śp. Józef Stojek. Msza św. żałobna odbędzie się  28 maja, w sobotę, o godzinie 15:00 w kościele Trójcy Świętej, po której nastąpią uroczystości pogrzebowe. Różaniec zostanie odmówiony w dniu pogrzebu, w kościele o godz. 14:30

– czytamy na stronie parafii św. Rocha w Nowym Sączu.

Józef Stojek (ps. „Gryzoń”)

Urodził się 25 października 1925 r. w Gołąbkowicach. W czasie wojny był członkiem Batalionów Chłopskich. Po niej działał jako łącznik w oddziale „Grom” Stanisława Piszczka (ps. „Okrzeja”), a później jako partyzant w oddziale dowodzonym przez Mariana Mordarskiego (ps. „Śmiga”) o nazwie „Grot”. Była ona podporządkowana Józefowi Kurasiowi (ps. „Ogień”). Na ziemi sądeckiej „Grot” m.in. rozbrajał posterunki milicji. Józef Stojak w 1952 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Następnie był więziony w Krakowie, Wiśniczu i Potulicach. Później przymusowo pracował w kopalni w Knurowie. Po wyjściu na wolność (w 1956 r.) przez lata był inwigilowany przez SB.

Józef Stojak został odznaczony był m. in.:  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość oraz medalem: „Pro memoria”.

Inf.:  GRH "Żandarmeria", Parafii św. Rocha w Nowym Sączu
Fot.: screen FB/ GHR "Żandarmeria"

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje