środa, 11 sierpnia 2021 06:43

Nasz sąsiad wprowadza restrykcje dla niezaszczepionych. Co z podróżami?

Autor Aleksandra Tokarz
Nasz sąsiad wprowadza restrykcje dla niezaszczepionych. Co z podróżami?

- Tempo szczepień uległo znacznemu spowolnieniu – mówiła podczas wideokonferencji z premierami krajów związkowych kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wtedy też podjęto decyzję o konieczności promowania szczepień – w tym przypadku głównym założeniem ma być wprowadzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

Jak wynika z informacji przekazanych przez niemiecką kanclerz, 55,1 proc. mieszkańców RFN otrzymało dwie dawki szczepionki. – Dla tych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, bardzo ważne będą teraz testy – mówiła Merkel. I w tym obszarze podjęto kolejną decyzję. Od 11 października testy na obecność koronawirusa nie będą już bezpłatne, jednak z kilkoma wyjątkami. Osoby niezaszczepione będą musiały same zapłacić za szybkie testy.

Od 23 sierpnia osoby, które nie zostały zaszczepione ani nie wyzdrowiały po Covid-19 będą musiały poddać się testowi na koronawirusa w przypadku wizyty w restauracji, kościele, udaniu się na koncert czy chęci spędzenia nocy w hotelu. Testy będą również warunkiem odwiedzin w szpitalach czy domach spokojnej starości i opieki.

Władze landów mogą zawieszać całość lub część tej regulacji "tak długo, jak siedmiodniowa zapadalność w danym kraju (związkowym) utrzymuje się stabilnie poniżej 35 zakażeń na 100 tys. mieszkańców" - zdecydowano podczas wideokonferencji.

Ustalono też, że siedmiodniowa średnia na 100 tys. mieszkańców będzie w dalszym ciągu decydującym miernikiem rozprzestrzeniania się pandemii w Niemczech - informuje RMF FM. Wciąż obowiązywać będą podstawowe nakazy, takie jak zachowanie dystansu społecznego, przestrzeganie higieny, noszenie maseczek w pomieszczeniach czy regularne wietrzenie pomieszczeń. Maski ochronne w placówkach handlu detalicznego i w transporcie publicznym pozostają obowiązkowe dla wszystkich.

Od 1 sierpnia 2021 r. przyjazd do Niemiec jest możliwy co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i podróży samolotem. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed przyjazdem do Niemiec.

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

  • dzieci do 12 r. życia;
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
  • ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);
  • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
  • pracownicy transgraniczni;
  • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19. Pracownicy transgraniczni i osoby w małym ruchu granicznym nie muszą mieć negatywnego wyniku testu gdy przekraczają granicę lądową. Jeżeli jednak przylatują do Niemiec, to muszą mieć negatywny wynik testu albo skorzystać z innego zwolnienia.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje