środa, 13 października 2021 05:04

Naukowcy o 4. fali: W tej grupie umrze nawet 80% osób

Autor Mirosław Haładyj
Naukowcy o 4. fali: W tej grupie umrze nawet 80% osób

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego informują, że szczyt czwartej fali może przypaść dopiero na okres Bożego Narodzenia. Prognozy wskazują, że może on potrwać do ferii i sięgać nawet 26 tys. zakażonych w szpitalach w szczycie fali.

Dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z wp.pl wyjaśnia, że najbardziej zagrożone 4. falą epidemii koronawirusa są wsie i małe miasteczka (przede wszystkim w rejonie Polski południowo-wschodniej). Liczba zgonów szacowana jest na od 32 do 48 tys. osób.

- 80 proc. tych ofiar śmiertelnych to będą osoby powyżej 75. roku życia, bo w tej grupie osób jest największe ryzyko zgonu w przypadku zakażenia. To oznacza, że jeżeli będzie 48 tys. zgonów, to 40 tys. to będą chorzy powyżej 75. roku życia, a 8 tys. młodsi

- wyjaśnia dla wp.pl ekspert.

Dr Rakowski przypomina, że jeśli „zacznie rosnąć odsetek zaszczepionych, wtedy ta fala zacznie szybciej spadać. Każdy tysiąc osób zaszczepionych to 2-3 zgony mniej”.

Inf.: wp.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje