piątek, 7 maja 2021 10:19

Nieograniczona liczba osób zaszczepionych na weselu? To już pewne

Autor Aleksandra Tokarz
Nieograniczona liczba osób zaszczepionych na weselu? To już pewne

Od połowy maja na wesela i inne imprezy okolicznościowe będzie można zaprosić nieograniczoną liczbę zaszczepionych osób. Reguluje to zapis, który znalazł się w opublikowanym wczoraj rządowym rozporządzeniu. Pojawia się jednak inny problem.

Od 15 maja, zgodnie z nowymi przepisami, możliwa będzie organizacja wesela na świeżym powietrzu, z limitem 25 osób. Ten dotyczy jednak osób niezaszczepionych. Liczba osób, które przyjęły szczepionkę jest nieograniczona.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać od 29 maja, kiedy imprezy tego typu będzie można organizować w zamkniętych pomieszczeniach. Wówczas limit gości wynosił będzie 50 osób niezaszczepionych. Liczba uczestników imprezy, którzy przyjęli szczepionkę, wciąż będzie nieograniczona.

Zgodnie z przepisami, za zaszczepionych uznaje się osoby, które przyjęły obie dawki preparatów Pfizera, Moderny lub AstryZeneki oraz jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

W przypadku wesel pojawia się jednak inne, poważne ograniczenie. W limitach gości nie przewidziano wyjątków, a więc dzieci, których jak na razie w Polsce nie szczepi się. To oznacza, iż nawet najmłodsze maluchy, nawet niemowlęta, będzie wliczone do limitu uczestników.

Osoby zaszczepione powinny zabrać ze sobą na wesele dowód szczepienia.

Wkrótce koniec z maseczkami? Rząd zdecydował
W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu, dotyczące ograniczeń związanych z epidemią. Znalazł się w nim zapis, zgodnie z którym od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Jest jednak jeden warunek.
koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje