piątek, 7 lipca 2023 09:28

Niewiarygodne jak Ukrainiec oszukiwał ludzi. Wpadł na gorącym uczynku

Autor Patryk Trzaska
Niewiarygodne jak Ukrainiec oszukiwał ludzi. Wpadł na gorącym uczynku

Gdyby nie czujność mieszkańca powiatu proszowickiego, mógłby teraz być stratny nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy mężczyzna zorientował się, że dzwoniący pracownik banku, jest oszustem natychmiast powiadomił o tym fakcie policjantów. Ci, we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy złapali oszusta na gorącym uczynku. Okazał się nim obywatel Ukrainy. Grozi mu teraz długi pobyt w więzieniu.

Mało brakowało, a ta historia nie miałaby szczęśliwego zakończenia. Do mieszkańca powiatu proszowickiego zadzwonił fałszywy funkcjonariusz CBŚP, ostrzegając przed hakerami, którzy chcą „wyczyścić” mu konto. Dzwoniący jednocześnie poinformował, że będzie się z nim kontaktował pracownik banku.

Po kilku minutach rzeczywiście ponownie zadzwonił telefon, tym razem od rzekomego pracownika Departamentu Bezpieczeństwa Banku współpracującego z CBŚP. Oszust przekazał pokrzywdzonemu, że do ochrony jego środków pieniężnych konieczne zaciągnięcie kredytu w kwocie ok. 50 000 złotych, a następnie przelanie ich na wskazany rachunek bankowy.  

Zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez oszusta mężczyzna pobrał pożyczkę, a następnie na wskazane konto przelał 20. 000 złotych. Kiedy mężczyzna zorientował się, że to oszustwo, przyjechał do komendy w Proszowicach i już w obecności policjantów prowadził rozmowy z oszustami. Dzięki szybkiej współpracy z policjantami z Komisariatu Policji Warszawa Bemowo udało się zatrzymać obywatela Ukrainy, który podejmował przelewane przez pokrzywdzonego pieniądze, w jednym z warszawskich bankomatów.

Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

foto ilustracyjne: pixabay

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka