sobota, 23 października 2021 06:56

Nowa metoda działania oszustów w Brzesku! Policja apeluje o ostrożność

Autor Mirosław Haładyj
Nowa metoda działania oszustów w Brzesku! Policja apeluje o ostrożność

W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymali zawiadomienia od mieszkańców powiatu o oszustwach popełnionych na nich metodą na BLIK.

Oszuści, przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora społecznościowego, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do ich znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli chwilowym brakiem  gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, dokonaniem zakupu oraz niemożnością wykonania przelewu ze swojego rachunku bankowego.

Osoba, logując się do swojego banku, wygenerowała w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesyłała go rzekomemu „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż sprawca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

-Apelujemy o szczególną ostrożność i przestrzegamy aby nie działać pochopnie jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę. Sprawdźmy najpierw, czy osoba która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to uniknąć nieprzyjemności i straty środków pieniężnych

-wyjaśnia policja.

Inf.: KPP Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje