poniedziałek, 31 sierpnia 2020 14:17

Nadchodzi 1 września. Co zmieni się w szkołach?

Autor Wiktoria Mitura
Nadchodzi 1 września. Co zmieni się w szkołach?

Już jutro - długo wyczekiwany dzień, zarówno przez uczniów, jak i przez rodziców. W tym roku to szczególny czas dla wszystkich. Każda szkoła w powiecie proszowickim chce, aby powrót do szkoły był bezpieczny. Co zrobić by tak było? Jakie zmiany zaszły szkołach?

Jutro wszystkie szkoły w powiecie proszowickim powrócą do nauki stacjonarnej. Powrót do szkół jest wielkim wyzwaniem. Czy jest to dobra decyzja? O tym, na pewno przekonamy się w najbliższym czasie. Istnieje zbyt wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi.

Pewne jest, że wielu uczniów chce się spotkać ze swoimi rówieśnikami ze szkolnej ławki. Jednak, czy będzie to bezpieczne?

Warto przypomnieć, że konieczne jest przestrzeganie w szkołach reżimów sanitarnych. Najważniejsze z nich to:

  • dezynfekcja dłoni,
  • obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas kichania,
  • częste mycie rąk,
  • używanie własnych przedmiotów,
  • nie dzielenie się posiłkami,
  • !złe samopoczucie natychmiast powinno być zgłoszone nauczycielowi!

Na temat zmian jakie zaszły w szkołach przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Teresą Borut dyrektorką Szkoły Podstawowej w Sierosławicach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Jakie zmiany będą wprowadzone w organizacji pracy w szkole?

Będziemy pracować stacjonarnie w reżimie sanitarnym, starając się o zachowanie bezpieczeństwa. Każda klasa ma swoją salę, w której odbywa wszystkie zajęcia (z wyj. w-fiz. i informatyki) Po zajęciach sale będą dezynfekowane.

Czy zajęcia wszystkich klas będą zaczynały się o tej samej godzinie?

Godzina rozpoczęcia zajęć związana jest z organizacją dowozu. Rozpoczynamy zajęcia o godz. 8.00 i 8.55. Oddział przedszkolny zaczyna od 7.30.

Co z kwestią zajęć wychowania fizycznego? Zajęcia będą się odbywać na świeżym powietrzu?

Zajęcia wychowania fizycznego, dopóki pozwoli pogoda, będą odbywały się na boisku szkolnym lub na terenie obok szkoły (biegi terenowe). Przy złej pogodzie w sali gimnastycznej.

Jak będziecie Państwo postępować, jeśli okaże się, że uczeń jest zakażony koronawirusem?

Zgodnie z procedurami. Uczeń z podejrzeniem infekcji ma być odizolowany od grupy, należy powiadomić rodziców, którzy muszą do zabrać ze szkoły i należy skontaktować się z Sanepidem. Mamy dozowniki płynów dezynfekcyjnych, plakaty jak dezynfekować, myć ręce, płyny do dezynfekcji powierzchni,  mebli itd.

Nauczyciele będą prowadzić zajęcia w przyłbicach, czy też maseczkach?

Każdy nauczyciel otrzymał przyłbice, zamówiliśmy również maseczki. Do dyspozycji są także rękawiczki.

Proszowice - najnowsze informacje