czwartek, 10 października 2019 09:26

Nowy Sącz: "Małopolska - 2019" - zobacz zdjęcia z ćwiczeń

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: "Małopolska - 2019" - zobacz zdjęcia z ćwiczeń

"Małopolska - 2019" to kryptonim ćwiczeń obronnych, które 7 października odbyły się na stadionie Sandecji w Nowym Sączu. Głównym organizatorem ćwiczeń był Wojewoda Małopolski. Wśród obserwatorów obecny był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Za przygotowanie ćwiczeń odpowiedzialny był Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Na rynku odbył się też pokaz sprzętu 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Główne cele ćwiczeń, które odbywaja się w różnych miejscach Małopolski to sprawdzenie zdolności reagowania służb realizujących zadania obronne, doskonalenie współpracy i współdziałania sił policyjnych z innymi służbami i instytucjami wchodzącymi w skład systemu obronnego oraz zarządzania kryzysowego miasta Nowego Sącza.

Działania prowadzone były na obiekcie Miejskiego Klubu Sportowego "Sandecja". Udział w nich wzięły: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza, Państwowa Straż Pożarna w Nowym Sączu, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 6 Brygada Powietrzno - Desantowa, 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy, 5 Batalion Dowodzenia, Członkowie Paramilitarnej Organizacji Związku Strzeleckiego w Nowym Sączu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz sądecka Straż Miejska.

Ćwiczenia sprawdzające gotowość do reagowania służb w sytuacjach kryzysowych rozpoczęły się około godziny 11:00 od epizodów praktycznych. Pierwszy epizod dotyczył wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych, w związku z długotrwałymi i obfitymi opadami deszczu i wezbraniem rzeki Kamienica. Drugi zakładał ochronę ludności migrującej z terenów sąsiednich powiatów ulokowanych na stadionie, gdzie doszło do wybuchu butli z gazem. Natomiast trzeci atak przez niezidentyfikowaną, uzbrojoną grupę na konwój Sojuszniczych Sił Wzmocnienia, przemieszczający się przez Nowy Sącz.

Sądecka Policja w trakcie działań odpowiadała za przygotowanie i realizację etapów praktycznych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zabezpieczenia ruchu drogowego w rejonie akcji. W ćwiczeniach uczestniczyło 51 sądeckich policjantów.

inf. KMP Nowy Sącz, foto: UM NS

Nowy Sącz - najnowsze informacje