środa, 5 sierpnia 2020 12:34

Nowy Sącz: Ruszyły pobory wymazów. Jak to wygląda?

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Ruszyły pobory wymazów. Jak to wygląda?

Ruszyły masowe wymazy w Nowym Sączu. Punkt poboru uruchomiono przy ul. Wiśniowieckiego 127, obok budynku Zamiejscowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Pobieraniem wymazów zajmują się specjalnie do tego przeszkoleni żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Ochrony Terytorialnej i 6. Brygady Powietrznodesantowej. O przeprowadzeniu badania osoby są wcześniej informowane przez służby sanitarne telefonicznie.

-Najczęściej te osoby przyjeżdżają w kilka osób z rodziny, czyli w samochodzie jest od dwóch do pięciu osób. Plac, na którym odbywają się badania, został podzielony na strefy. Jest strefa weryfikacji, wyczekiwania i pobierania wymazów. Od momentu przyjazdu osób na plac do momentu pobrania wymazu oczekuje się kilka minut – mówił w rozmownie z tvn24, chorąży Henryk Wiertek z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wytypowani do badań stawiają się na umówioną godzinę, a cała akcja od rana przebiega bardzo sprawnie.

Według zapewnień wojewody małopolskiego dziennie pobranych ma zostać od 100 do 150 wymazów. Badania zostaną przewiezione do laboratorium przy ulicy Jakubowskiego w Krakowie, a następnie o wynikach informowane będą osoby, od których wymaz został pobrany.

Osoby skierowane do badań są w większości związane z sądeckimi firmami lub są uczestnikami wesel, na których pojawiły się przypadki zakażeń.

Do punktu wymazowego należy podjechać własnym samochodem i nie wysiadać z niego (także w początkowym punkcie wyczekiwania). W pierwszej kolejności należy wypełnić ankietę i skierować się do kolejnego punktu, gdzie zostanie pobrany wymaz.

Żołnierze będą pobierać wymazy 8 godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8.00-11.00, 12.00-15.00, 16.00-18.00. Punkt będzie czynny przez 3 dni.

Fot. PSP Nowy Sącz, MUW Kraków

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje