We wtorek 27 maja w Krakowie uroczyście obchodzono Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji, na dziedzińcu przy ul. Basztowej 22, oficjalnie otwarto Skwer Małopolskiego Samorządu.
Wybór daty 27 maja nie był przypadkowy – upamiętnia ona pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin, które odbyły się w 1990 roku. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Samorządu Terytorialnego. Skwer Małopolskiego Samorządu, którego inicjatorem powstania był wojewoda Klęczar, stanowi symboliczne uhonorowanie wszystkich samorządowców, pracujących na rzecz lokalnych wspólnot.
– Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. Święto szczególne, święto wszystkich mieszkańców. Wszak, jak mówi ustawa o samorządzie gminnym, wspólnotę samorządową tworzą z mocy prawa mieszkańcy gminy. Być samorządowcem to być reprezentantem tej wspólnoty, to być gospodarzem. Ja wyrosłem właśnie z samorządu terytorialnego. Samorząd kocham i rozumiem. Samorząd to dla mnie esencja polityki, to rozwiązywanie ludzkich problemów, budowanie sojuszy i porozumień. Dziś święto tych, którzy w takim przekonaniu każdego dnia pracują dla wspólnot lokalnych i tak właśnie pojmują swoją służbę
– mówił podczas uroczystości wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
W wydarzeniu uczestniczyli także samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele środowisk lokalnych oraz pełnomocnik wojewody ds. współpracy z jednostkami samorządu, Stanisław Kaszyk.
– Ten skwerek ma symboliczne znaczenie. Tutaj nasze drogi się krzyżują. To miejsce jest wspólne, jest przedsionkiem rozmów o sprawach ważnych dla mieszkańców
– dodał II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Pierwsza wicewojewoda Elżbieta Achinger podkreśliła znaczenie współpracy administracji rządowej z samorządami, wskazując na kluczową rolę takich działań dla rozwoju lokalnych społeczności.
Drugą częścią uroczystości było wręczenie Odznak Honorowych za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, odznaczenia przekazał wojewoda Klęczar. Wyróżnionych zostało 16 osób, które swoją codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju lokalnych samorządów oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
– Nadanie skwerowi nazwy „Skwer Małopolskiego Samorządu” to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy swoją samorządową pracą budują przyszłość naszych małych ojczyzn
– podsumował wojewoda Klęczar.




Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie