czwartek, 12 września 2019 12:12

Nowy Targ. Muzeum zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Targ. Muzeum zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

W tym roku już po raz trzeci Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu i Urzędem Miasta Nowego Targu organizuje okolicznościowe wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem przewodnim "Polski splot". Nazwa nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków, którzy splatali kraj z trzech funkcjonujących w różnych administracjach części, symbolizuje proces jednoczenia i budowy. Ma pomóc pokazać, jak odradzało się państwo i jego instytucje po okresie niewoli. To także symbolika na poziomie użytkowym – kraj tworzyli przecież od podstaw architekci i urbaniści, którzy splatali mapę Polski odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta i budując siedziby nowych instytucji. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

W tym  szczególnym dniu Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego otwiera swoje drzwi, by pokazać nowotarskie dziedzictwo, ale nie tylko. Muzeum organizuje szereg wydarzeń w tym m.in. koncert Agnieszki Banaś, która swym repertuarem niezwykle dobrze wpisuje się w tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Artystka, głównie związana jest z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonuje pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła, zaśpiewa wraz z zespołem koncert pt. „Zapach ziemi”.

Innym punktem tegorocznego święta będą rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. "W stronę wolności…", by w ten sposób nawiązać do dawnego rzemiosła, tudzież rękodzielnictwa, a tym samym zacieśnić więzi, te rodzinne i społeczne.

Specjalnie z tej okazji przygotowana została plenerowa wystawa czasowa pt.: "673/100 Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ". 673 nieprzypadkowe słowa o drodze do wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu ww. wystawy głos zabrali obywatele Miasta, by w kontekście przypomnianych archiwalnych fotografii stworzyć splot przeszłości z teraźniejszością. Symboliczna liczba 673 koresponduje do dnia dzisiejszego oraz  lokalnego dziedzictwa, podkreślając ich znaczenie i indywidualność, ale także indywidualne znaczenie każdego obywatela w budowaniu historii Miasta i kraju, tej dawno minionej, jak i dnia wczorajszego.

W sobotę 14 września 2019 r. Muzeum zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa w Nowym Targu.

Program:

9.00 -18.00  zwiedzanie wystawy stałej i czasowych w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego:

  • Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – Miasto, którego już nie ma (nowotarskie rzemiosło cechowe)
  • Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 – lat Grupy Podhalańskiej
  • Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

16.00-18.00  rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. „W stronę wolności…”

18.15   otwarcie wystawy plenerowej przed budynkiem ratusza pt. „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ.    673. słowa o drodze do wolności – w 100 –lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

19.00  koncert Agnieszka Banaś wraz z zespołem pt. „Zapach ziemi”

Wstęp wolny.

Fot. i inf.: Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu

Podhale - najnowsze informacje