wtorek, 6 października 2020 07:53

Nowy Targ: Niekonwencjonalna wystawa na budowie obwodnicy

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Targ: Niekonwencjonalna wystawa na budowie obwodnicy

27 września z inicjatywy artystów Dawida Kędzierskiego i Gabriela Szyrszenia odbyła się wystawa „Nekropolia Lasu”. Została usytuowana na terenie budowy obwodnicy, przecinającej  ulicę  Ludźmierską w Nowym Targu. Wystawa, trwająca zaledwie kilka godzin wzbudziła podziw i zdumienie wśród zaproszonych gości oraz przypadkowych przechodniów. Podczas ekspozycji można było obejrzeć 20 rzeźb i obrazów.

Ta niekonwencjonalna wystawa to ekspozycja o charakterze land art, w której kontekst stanowi przestrzeń ziemi. Umiejscowienie wystawy w konkretnym miejscu uwypukla wzajemne przeplatanie się świata cywilizacji i środowiska naturalnego. „Nekropolia Lasu” podkreśla naturalną sekwencję istnienia lasu oraz zwraca uwagę na wpływ czynnika ludzkiego i jego następstwa - nowy, wyasfaltowany pejzaż. Olbrzymia, wykarczowana przestrzeń, potężne hałdy korzeni, będące pozostałościami lasu, stanowią efekt bezwzględnego pokazu siły. Krajobraz złożony z gęsto stłoczonych, obumarłych korzeni przypomina scenę po wielkiej bitwie, w której jest tylko jeden przegrany - przyroda.

Turpistyczna estetyka tej przestrzeni zaowocowała myślą zintegrowania z nią naszych prac, które w tym kontekście stają się instalacją trudną do sprecyzowania. Rzeźby i obrazy, wkomponowane w nietrwałe granice natury, stanowią inspirację do dialogu na temat budowlanej ekspansji  i degradacji przyrody. Czy w obecnej rzeczywistości jest jeszcze miejsce na kompromis? Stojąc w tej przestrzeni i obserwując materialne elementy sztuki na martwych fragmentach lasu można poczuć niepokój, ale jednocześnie doświadczyć nowego stanu odbioru dzieła oraz nowej wrażliwości. Zaskakujące zjawisko, które obserwujemy, przywodzi na myśl wizerunek przyrody jako świątyni sztuki, gdzie obrazy i rzeźby zyskują nowe znaczenie, niejako galanterii nagrobnej.

Trudno w tym wszystkim o harmonię, ale też nie o harmonię tu chodzi. Raczej o moc sprawczą sztuki. O zadawanie pytań i próbę odpowiedzi na nie. O chwilę refleksji, czasem kontrowersyjność, a nierzadko motywację do reakcji i realnych działań.


Dawid Kędzierski - ukończył studia na Wydziale Sztuki UR. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem, dodatkowo został uhonorowany trzecią nagrodą im. Jerzego Panka w 2009r. Należy do ZPAP okręgu Zakopane. Jest także współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej NAF. Od 2011 roku prowadzi wraz z żoną Magdaleną, autorską pracownię Inversja w Nowym Targu.  Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek i  land art.

Gabriel Szyrszeń - specjalizuje się w rzeźbie techniką narzutową i odlewami betonowymi. Członek międzynarodowej grupy artystycznej NAF. Eksperymentuje z różnymi materiałami, czego efektem są charakterystyczne instalacje artysty. Brał udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Fot. i inf.: Organizatorzy

Podhale

Podhale - najnowsze informacje