wtorek, 12 października 2021 12:37

Podhale. Pijani zatrzymani! Wezwania obywatelskie przynoszą efekty

Autor Edyta Sowa
Podhale. Pijani zatrzymani! Wezwania obywatelskie przynoszą efekty

W miniony weekend dwaj kierowcy będący pod wpływem alkoholu zostali zatrzymani przez policjantów. Stało się to dzięki reakcji innych uczestników ruchu drogowego. Obaj kierowcy nie unikną odpowiedzialności karnej za swoje postępowanie.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w sobotę 9 października po godzinie 17, dyżurny rabczańskiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Spytkowicach. Kierujący Peugeotem podobno stracił  panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. Mężczyzna, który ruszył z pomocą siedzącemu za kierownicą 26-latkowi, zorientował się, że ten jest kompletnie pijany i próbuje uciec z miejsca zdarzenia. Gdy na miejscu pojawili się policjanci, nietrzeźwy kierowca był bardzo pobudzony i agresywny. Niejednokrotnie groził zgłaszającemu i jednemu z interweniujących funkcjonariuszy. Dodatkowo znieważył policjanta i naruszył jego nietykalność cielesną. 26-latek został zatrzymany i przewieziony do jednostki Policji gdzie badanie alkomatem wykazało ponad 2.5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się także, że mężczyzna nie ma prawa jazdy i  posiada aktywny,  sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Następnego dnia, zatrzymany usłyszał zarzuty kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, niestosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, kierowania gróźb, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariusza. Za popełnione przestępstwa grozi mu wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Z kolei w niedzielne popołudnie w miejscowości Bańska Niżna, mężczyzna jadący swoim samochodem zauważył, że jadący przed nim Audi miał problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy, tym samym stwarzając zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy samochód nagle zjechało na pobocze, drugi kierujący natychmiast podbiegł i widząc, że kierowca najprawdopodobniej jest  pod wpływem alkoholu wyjął kluczyki ze stacyjki i wezwał policję. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zbadali alkomatem 29-letniego kierującego. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto 29-latek miał zabrane prawo jazdy. Mężczyzna został zatrzymany w nowotarskiej komendzie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.  
Refleks i szybka reakcja czasem mogę uratować kogoś i przy okazji nasze życie.

info. Małopolska Policja, foto. Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje